Była to największa egzekucja w Palmirach, w której rozstrzelano wielu wybitnych działaczy społecznych i politycznych, dziennikarzy, lekarzy, adwokatów, księży. Wśród nich byli m.in.: znany działacz socjalistyczny, redaktor "Robotnika", długoletni poseł na Sejm RP - Mieczysław Niedziałkowski, prezes Stronnictwa Ludowego, Marszałek Sejmu - Maciej Rataj, olimpijczyk, złoty medalista w biegu na 10 tys. metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 r. - Janusz Kusociński, poseł i senator - Halina Jaroszewicz, czy wiceprezydent Warszawy - Jan Pohoski. Aby uczcić pamięć oraz oddać hołd ofiarom Muzeum Więzienia Pawiak - oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie i Muzeum - Miejsce Pamięci w Palmirach - oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy zorganizowały uroczyste obchody rocznicowe.

Apel Pamięci pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego rozpocznie się o godz. 13.00 na terenie Muzeum Więzienia Pawiak (dzielna 24/26) . Druga część uroczystości odbędzie się na terenie cmentarza w Palmirach, gdzie o godz. 15.00 zostanie odmówiona modlitwa z udziałem Jego eminencji Kardynała Kazimierza Nycza Metropolity Warszawskiego, po której nastąpi składanie kwiatów. Uroczystości zakończy spotkanie wspomnieniowo-poetyckie z udziałem artystów scen warszawskich.

 

Istnieje możliwość rezerwacji miejsc w autokarze na przejazd z Pawiaka do Palmir. Chęć skorzystania z transportu należy wcześniej zgłosić telefonicznie: (22)8319289, (22)5313814, (22)7208084