Philippe Herreweghe
Aktualizacja: 08.07.2012 16:00 Publikacja: 08.07.2012 16:00
Foto: Forum, Clive Barda Clive Barda
NIFC
Oto dowód na to, jak ważną rolę odgrywa warszawski festiwal „Chopin i jego Europa". Na jeden z jego koncertów Belg Philippe Herreweghe, którego nazwisko z czcią wymawiają wszyscy fani muzyki dawnej, zgodził się przygotować wieczór muzyki polskiej z Orchestre des Champs-Elysées.
Utwory XIX-wieczne – podstawowe danie koncertowe dla publiczności na całym świecie – zaczynają przechodzić do kategorii „muzyka dawna". Philippe Herreweghe, który zachwycał surowymi interpretacjami pasji Bacha, sięga teraz nie tylko po Chopina, ale także żyjącego na przełomie XIX i XX w. Zygmunta Noskowskiego.
Czy pomoże to twórcy, który działał w Warszawie, będącej wówczas muzyczną prowincją? Gdyby Zygmunt Noskowski uwolnił się od prowadzenia półamatorskich chórów i orkiestr, pracy w Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych (wynalazł zapis nutowy dla niewidomych), a osiadł w Paryżu czy Berlinie, jego talent symfoniczny zapewne rozkwitłby w pełni. Próbkę umiejętności dał w poemacie „Step" powstałym z fascynacji kompozytora „Ogniem i mieczem".
Herreweghe polubił „Step", w każdym razie interpretuje go z wielkim wyczuciem. XIX-wieczne instrumenty orkiestry brzmią delikatniej niż współczesne, więc poemat Noskowskiego zyskał finezyjną lekkość, jakiej nie odnajdują w nim ciężko grające polskie orkiestry. To naprawdę świetna muzyka, która stała się ozdobą tej płyty.
Znalazł się też na niej „Koncert f-moll„ Chopina zagrany przez Niemca Alexandra Lonquicha na fortepianie Erarda z 1849 r. Pianiści coraz odważniej zasiadają przy dawnych instrumentach, takie podejście do Chopina przestało być czymś wyjątkowym. Natomiast Herreweghe zdecydował się po raz pierwszy dyrygować jego muzyką i to chyba Lonquich prowadzi go przez utwór. Gra z lekkością, a klarownie czyste brzmienie erarda nadaje utworowi powab niedzisiejszej elegancji.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Uważam Rze
Philippe Herreweghe
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Planujesz sprzedać niepotrzebne rzeczy przez Internet? Robisz porządki w szafie? Znalazłeś nieużywane ubrania albo rzeczy, które tylko zbierają kurz? To świetnie się składa! Sprzedaż online to doskonały sposób na to, aby dać przedmiotom „drugie życie”, a do tego zasilić domowy budżet dodatkowym zarobkiem. Niestety, nie wszyscy kupujący mają uczciwe zamiary. Jak handlować w sieci bezpiecznie i bez stresu? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania! Internet to świetne miejsce do sprzedaży. Tysiące ludzi codziennie szuka okazji i używanych rzeczy w dobrym stanie. Chętnie przygarną nieużywane przez Ciebie rzeczy, dając im nowe życie. Pomyśl tylko – te spodnie, które są już za małe, buty kupione w złym rozmiarze czy nieużywany tablet – wszystko to może znaleźć nowego właściciela i pomóc zasilić Twój domowy budżet! Na przykład, komplet ubrań z zeszłego sezonu może dać Ci nawet kilkaset złotych ekstra. Rower treningowy czy stary telefon komórkowy, który stoi i zbiera kurz może znaleźć nabywcę nawet w ciągu kilku dni i za naprawdę niezłą kwotę. Niekiedy jednak proces sprzedaży może być bardzo frustrujący. Jak uniknąć nieporozumień i przeprowadzić wszystko jak najsprawniej, a po drodze nie nadziać się na oszustów? Podpowiadamy!
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas