Podróż śladami Wokulskiego i Rzeckiego

19 maja minęła setna rocznica śmierci Bolesława Prusa, 20 sierpnia przypada 165. rocznica jego urodzin. Z okazji Roku Prusa ukazała się książka "Leksykon 'Lalki'"

Publikacja: 20.08.2012 01:01

Podróż śladami Wokulskiego i Rzeckiego

Foto: ROL

Nie jest to zwykły bryk  szkolnej lektury, ale znakomita panorama epoki. Autorzy z pasją przybliżają świat, w którym żyli Stanisław Wokulski i Ignacy Rzecki. Przypominają, jak w drugiej połowie XIX wieku mieszkano, podróżowano, czym były warszawskie salony, jakie sprawy poruszały ówczesne społeczeństwo.

Zobacz na Empik.rp.pl

Lekturę zaczynamy od zupełnie „niepedagogicznego" hasła - „alkohole", które przypomina, że Firmę J. Mincel i S. Wokulski  po raz pierwszy poznajemy w „Lalce" przez „szkło butelek" w renomowanej jadłodajni przy Krakowskim Przedmieściu  w Warszawie, dokąd zaglądali kupcy i przedstawicie inteligencji . Dzięki leksykonowi dowiadujemy się, że w tym czasie  w stolicy było ponad 80 piwiarni, które serwowały piwa bawarskie, angielskie, lekkie piwa marcowe i ciężkie portery.

Z leksykonem w ręku możemy przemierzać nie tylko warszawskie ulice, ale również wyruszyć śladami Wokulskiego do Paryża, który pojechał nad Sekwanę, by obejrzeć wystawę światową w 1878. Miała ona być dowodem, że gospodarka francuska pokonała trudności po wojnie z Prusami i jest znów w znakomitej formie. Wokulskiego najbardziej zainteresowały  maszyny latające. Ale  warto też nie zapominać, że prezentowano na niej tak sensacyjne wynalazki, jak fonograf i telefon.

Mimochodem autorzy leksykonu przypominają nam mnóstwo szczegółów, dotyczących też bezpośrednio powieści. Na przykład, że jej akcja rozgrywa  w ciągu dwóch lat:1878 i 1879 roku. W tym czasie zmarł król Włoch Wiktor Emanuel II i dlatego Tomasz Łęcki nosi przez dwa miesiące żałobną krepę. A tytuł „Lalka" nie jest, jak niektórzy sądzą, jednoznaczny. Odnosi się nie tylko do Izabeli Łęckiej, panny pięknej i bezużytecznej, jak dziecięca lalka. Przywołuje też pamięć o córeczce pani Stawskiej i jest aluzją do autentycznego procesu o kradzież lalki.

Barwne opisy to zasługa wnikliwego zespołu badaczy, wytrawnych znawców tematu, m.in. profesorów: Aliny Kowalczykowej ,Józefa Bachórza, Grażyny Borkowskiej, Jerzego Fiećko, Anny Janickiej, Krzysztofa Kłosińskiego, Jacka Leociaka, Jarosława Ławskiego, Jakuba A. Malika, Zbigniewa Mikołejko, Aleksandra Nawareckiego, Tomasza Sobieraja, Wojciecha Tomasika.

Wydawnictwo uzupełniają stylowe ilustracje zaczerpnięte z XIX-wiecznych gazet, które pokazują mieszkańców Warszawy: eleganckie damy, arystokratów, kupców, ówczesne pojazdy i wynalazki.

Wydarzeniem Roku Bolesława Prusa jest zarazem rozpoczęcie prac nad monumentalnym wydaniem dzieł wszystkich pisarza. Pierwsze trzy tomy nowel ukaże się za dwa lata. Całe wydanie zaplanowano na 44 tomy ( w tym 20 zajmą "Kroniki"). W edycji znajdą się też utwory zapomniane i wydane po raz pierwszy.

Polecamy również sympozjum  „Powieściopisarze o „Lalce" – 24 maja o godz. 15 w Pałacu Staszica w Warszawie" -  podczas którego współcześni autorzy (m.in. Dorota Masłowska, Magdalena Tuli, Marek Krajewski, Krzysztof Varga) będą dyskutowali na temat fenomenu prozy Bolesława Prusa .

Leksykon  „Lalki", praca zbiorowa pod red. Agnieszki Bąbel i Aliny Kowalczykowej, Wydawnictwo IBL PAN, Warszawa 2012

Nie jest to zwykły bryk  szkolnej lektury, ale znakomita panorama epoki. Autorzy z pasją przybliżają świat, w którym żyli Stanisław Wokulski i Ignacy Rzecki. Przypominają, jak w drugiej połowie XIX wieku mieszkano, podróżowano, czym były warszawskie salony, jakie sprawy poruszały ówczesne społeczeństwo.

Zobacz na Empik.rp.pl

Pozostało 89% artykułu
Kultura
Powrót strat wojennych do Muzeum Zamkowego w Malborku
Kultura
Decyzje Bartłomieja Sienkiewicza: dymisja i eurowybory
Kultura
Odnowiony Pałac Rzeczypospolitej zaprezentuje zbiory Biblioteki Narodowej
Kultura
60. Biennale Sztuki w Wenecji: Złoty Lew dla Australii
Kultura
Biblioteka Narodowa zakończyła modernizację Pałacu Rzeczypospolitej
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?