– To festiwal glokalny, gdyż jest związany z określonym miejscem, a jednocześnie poświęcony filmowi w wymiarze globalnym - mówi Jan A.P. Kaczmarek, jego twórca i dyrektor, kompozytor muzyk filmowej, laureat Oscara . – Żyjemy w czasach nadmiaru informacji – dodaje. – Dlatego chcemy, żeby nasz festiwal pełnił rolę przewodnika, pomagał ludziom zrozumieć świat.
Tegoroczny program obejmuje 15 sekcji filmowych. Największe hity „Panoramy" to zwycięzcą tegorocznego Berlinale –„Czarny węgiel, cienki lód" w reż. Yi'nana Diao (Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu). A także „Psie Pole" – nowy film Lecha Majewskiego, który będzie miał w Poznaniu polską premierę.
Filmy w sekcji „Sundance na Transatlantyku" zostały wybrane razem z organizatorami Festiwalu Filmowego w Sundance. Tym razem znalazły się tu nie tylko niezależne filmy amerykańskie, lecz produkcje z całego świata, m.in. „Watchers of the Sky", opowiadający o Raphaelu Lemkinie, polskim Żydzie, cudem ocalałym z Holocaustu i „Drunktown's Finest o współczesnych potomkach Indian.
W sumie będzie można zobaczyć około stu filmów, również w sekcjach „ Oscary 2014", „Docs", „Eko", „Konfrontacje", „Transatlantyk dla dzieci", „Kino kulinarne", „Mobilne kino Skody", Nowością jest sekcja poświęcona filmom sportowym, a także kino Trzeciego Wieku. Odbędzie się też retrospektywa filmów Charlesa Chaplina, obejmująca późniejsze, wyreżyserowane przez niego filmy.
W programie nie zabraknie także spotkań z kompozytorami, nagradzanymi za swoje osiągnięcia lub nominowanymi do prestiżowych Royal Television Society Award, BAFTA, EMMY, czy Oscara, z Michaelem Pricem, Bruce Broughtonem, Peterem Golubem. Będą rozmawiać z publicznością w nowym cyklu „Talking Piano", ilustrując swoje wypowiedzi muzyką na żywo przy fortepianie. Poprowadzi je Tim Burden, wybitny dziennikarz muzyczny. Istnieje też możliwość porozmawiania z niektórymi gośćmi w cztery oczy podczas prywatnej sesji "Coffee with...".