Vijay Iyer wykona muzykę z najnowszej płyty „Break Stuff" wydanej przez ECM Records. To najlepszy z jazzowych albumów wydanych w pierwszych dwóch miesiącach tego roku. Natomiast „15 Studies For Oberek" Piotra Orzechowskiego Pianohooligana to jazzowy album roku 2014 według „Rzeczpospolitej", a wydany przez prestiżową wytwórnię Decca.

Nie mniejszym zainteresowaniem będzie się cieszył czwartkowy koncert otwarcia - solowy recital pianisty Marcina Maseckiego. Słynący z oryginalnego podejścia do muzyki klasyków: J.S. Bacha i Scarlattiego, sięgnął po tradycyjne tańce - mazurki. To kontynuacja jego fascynacji muzyką ludową, warto przypomnieć jego „Polonezy" na duży zespół improwizujący.

W piątek kwartet kontrabasisty Mariusza Bogdanowicza zaprezentuje muzykę z wydanego w ubiegłym roku album „Syntonia".

W sobotę w Sali Suwnicowej Klubu Żak z programem „Lignum Sonos" wystąpi duet Bukowski/Zimpel. Dominik Bukowski zagra na kalimbie i marimbie, a Wacław Zimpel na klarnecie basowym.

- „Lignum Sonos" to muzyka, która czerpie inspiracje z drzew, z ich bogactwa i tajemnicy, ‚,dźwięki drzewa" to chęć zwrócenia uwagi na fakt jak wiele im zawdzięczamy - mówi o projekcie Dominik Bukowski.

Studiów nad oberkiem Piotra Orzechowskiego posłuchamy w niedzielę 15 marca o godz. 20:00. To projekt, który od wydania albumu „15 Studies For Oberek" ewoluuje ukazując niezwykły talent pianisty i wizjonera.

Na finał festiwalu i występ tria Vijaya Iyera z kontrabasistą Stephanem Crumpem i perkusistą Marcusem Gilmore'em przyjdzie nam poczekać do piątku 20 marca. Od premiery album „Break Stuff" zbiera entuzjastyczne recenzje podkreślające nowatorski charakter pianistyki Amerykanina. co ciekawe, do osiemnastego roku życia jego głównym instrumentem były skrzypce.

Jego praca dyplomowa nosiła tytuł „Mikrostruktury odczuć, makrostruktury dźwięku", a jej ideę zawarł w pytaniu: „Muzycy pokroju Theloniousa Monka mają coś, co określa się jako ich brzmienie, ale co to właściwie oznacza?". Właściwie każdy jego album, a nagrywa naprawdę różnorodne, stara się odpowiedzieć na to pytanie. Vijay Iyer jest najbardziej fascynującym pianistą średniego pokolenia.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.jazzjantar.pl/program/.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej