Pierwsza, „Miłość i obowiązek. Powstanie Styczniowe 1863”, upamiętni 160 rocznicę największego zrywu niepodległościowego w okresie rozbiorów
Wystawa, zorganizowana przez Zamek Królewski w Warszawie we współpracy z Litewskim Muzeum Narodowym w Wilnie i Muzeum Wojska Polskiego przedstawi przyczyny, przebieg i następstwa powstania poprzez historie konkretnych ludzi.
Znajdą się na niej również dzieła sztuki: obrazy, grafiki i rysunki. m.in. Artura Grottgera, Maksymiliana Gierymskiego, Jacka Malczewskiego. A także fotografie, stroje cywilne, mundury, broń, biżuteria patriotyczna, przedmioty osobiste. Eksponaty pochodzą z muzeów w Polsce, Litwie i Ukrainie.
W szeregach powstańców styczniowych walczyło łącznie ponad 200 tysięcy osób, a ciężar rosyjskich represji odczuła znaczna część społeczeństwa. Była to niewątpliwie jedna z najtragiczniejszych kart w historii walk narodowowyzwoleńczych w Europie Środkowo-Wschodniej, ale jednocześnie duchowa spuścizna powstania styczniowego stworzyła podstawy nowoczesnej tożsamości kilku narodów i na nowo zdefiniowała poczucie wspólnoty i patriotyzmu. Zryw w walce z rosyjskim zaborcą zjednoczył Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców. Stał się także mitem założycielskim dwóch państw, które wybiły się na niepodległość w 1918 roku – II Rzeczypospolitej i Republiki Litewskiej. Wystawa będzie czynna od 24 stycznia do 16 kwietnia.
W lutym otwarta zostanie wystawa „Zmienność natury. Alegorie Hermana Hana” (czynna od 7 lutego do 2 kwietnia), przypominająca sztukę mistrza baroku, malarza nadwornego Zygmunta III, zarazem mocno związanego z gdańskim środowiskiem artystycznym. Punktem wyjścia dla ekspozycji będą alegoryczne dzieła zakupione niedawno do kolekcji Fundacji Teresy Sahakian - obrazy „Alegoria porządku świata”, „Alegoria bogactwa” i „Alegoria pokory”. Pokazana zostanie też po raz pierwszy „Alegoria cnoty małżeńskiej”, która niedawno pojawiła się na europejskim rynku sztuki. Dzieło to potwierdza wpływ Niderlandów na styl mistrza, jak i całą kulturę Gdańska - cywilizacji opartej na utopii społecznej harmonii.