Katharina Fritsch jest niemiecką rzeźbiarką o międzynarodowej sławie, a Cecilia Vicuña – chilijską artystką, aktywistką i poetką.
- Wkład Fritsch w sztukę współczesną, zwłaszcza rzeźbę, jest nieporównywalny – uzasadnia decyzję Cecilia Alemani, kuratorka 59. Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Wenecji. - Tworzy ona prace figuratywne, które są jednocześnie hiperrealistyczne i fantazyjne: kopie przedmiotów, zwierząt i ludzi, wiernie oddane w każdym szczególe, ale przetworzone w niesamowite istoty. Fritsch często zmienia skalę swoich obiektów, pomniejszając je lub znacznie powiększając i pokrywając dezorientującymi monochromatycznymi kolorami:. Ma się wrażenie, jakby to były pomniki obcej cywilizacji lub artefakty prezentowane w dziwnym post ludzkim muzeum.
Czytaj więcej
Muzea Narodowe, Łazienki Królewskie, Pałac w Wilanowie i wiele innych zapraszają uchodźców z Ukrainy na bezpłatne zwiedzanie oraz organizują edukacyjne lekcje i zajęcia.
Katharina Fritsch (ur. w 1956) mieszka i pracuje w Wuppertalu i Düsseldorfie w Niemczech.
Od połowy lat 80. miała wiele wystaw indywidualnych w prestiżowych muzeach w Europie i Stanach Zjednoczonych, m.in. w Kunstmuseum Basel, Museum of Modern Art w San Francisco, Art Institute of Chicago, Tate Modern w Londynie. Reprezentowała Niemcy na Biennale w Wenecji w 1995 roku. Jej prace znajdują się też w stałej kolekcji Museum of Modern Art – MoMA w nowym Jorku.