Sto lat Bauhausu

W 2019 roku Niemcy będą obchodzić setną rocznicę założenia Bauhausu, szkoły projektowania, która dała początek nowoczesności w światowej architekturze i wzornictwie.

Aktualizacja: 27.07.2018 19:30 Publikacja: 27.07.2018 19:21

Sto lat Bauhausu

Foto: materiały prasowe

Szkołę założył w 1919 roku w Weimarze architekt Walter Gropius. Powstała z połączenia  Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł. Wykładowcami byli w niej m.in. Paul Klee, Wassily Kandinsky, Laszlo-Moholy-Nagy, Oskar Schlemmer, Marcel Breuer
W Bauhausie, szkole opartej na racjonalnym i funkcjonalnym myśleniu, przyszli architekci, projektanci, malarze i graficy uczyli się wspólnie. Sztuka, rzemiosło i technika były w niej ściśle powiązane. 

Uczelnia w Weimarze działała do 1925 roku w budynku zaprojektowanym przez Hanry van de Velde. Kiedy w Turyngii zwyciężyła prawicowa frakcja, szkołę Bauhausu uznano za zbyt lewicową. Gropius przeniósł ją wówczas do Dessau w Saksonii-Anhalt i zaprojektował dla niej nową siedzibę,. W Dessau Gropius projektował również tzw. Domy Mistrzów dla siebie i innych wykładowców Bauhausu: László Moholy-Nagy, Lyonela Feiningera, Georga Muche, Oskara Schlemmera,Wassily'ego Kandinskiego, Paula Klee. Wszystkie mają minimalistycznie proste, geometryczne formy.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Kultura
Festiwal Millennium Docs Against Gravity. Kim są zwycięzcy?
Kultura
Nowa instytucja kultury - Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej
Kultura
Noc Muzeów, czyli spacer do przeszłości i przyszłości
Kultura
Rząd: Prawo twórców do tantiem w sieci niezbywalne. Co na to Netflix i Spotify?
Kultura
Teatr Dramatyczny i Stary do obsadzenia. Niedługo poznamy nazwiska dyrektorów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?