Problemy z zasypianiem może spowodować obfita kolacja czy zbyt późno wypita kawa. Najczęściej jednak przyczyną bezsenności jest stres. Pacjenci jako przyczynę kłopotów z zasypianiem wskazują zwykle na problemy w pracy i rodzinne. – Krótkotrwałe zaburzenia snu, trwające jedną, dwie noce, mogą występować dość często w powiązaniu z przeżywanymi codziennie stresami, zwiększonym napięciem emocjonalnym czy drobnymi dolegliwościami somatycznymi, takimi jak katar czy ból zębów. Przyczyną może być też zmiana otoczenia, podróż. Takie kłopoty ze snem nie są jeszcze niepokojące – mówi Andrzej Grabowski, specjalista psychiatra z Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie.
Można wtedy sięgnąć po jeden z wielu dostępnych na rynku ziołowych środków ułatwiających zasypianie lub wypić herbatę z melisy. Lekarze zdecydowanie odradzają alkohol, który wprawdzie ułatwia zasypianie, ale obniża jakość snu. Jeśli kłopoty ze snem trwają dłużej, trzeba zgłosić się do lekarza, najlepiej psychiatry.
– Osoby, które nie śpią przez tydzień lub dłużej, często z niepokojem, a nawet paniką myślą o kolejnej nocy. Stres powoduje, że znów nie mogą zasnąć, tworzy się błędne koło. Wtedy konsultacja z lekarzem jest koniecznością – wyjaśnia dr Andrzej Grabowski. Do lekarza warto zgłosić się także wtedy, gdy problemy ze snem powtarzają się regularnie przy każdym większym stresie, kłopotach w pracy czy innych trudnościach.