I tak może też być z kopalniami, jeśli będą się mogły stać miejscami prezentacji muzyki, sztuki, ale też np. środowiskiem mieszkaniowym.
Teraz jest tendencja do przekształcania obszarów i nadawania im zupełnie nowych funkcji.
Dzięki temu zdegradowana przestrzeń znowu może żyć. Niech więc stare łaźnie będą galeriami, lampiarnie apartamentami, a wieże szybowe tarasami widokowymi.
To dobry kierunek. Nawet komercyjne Silesia City Center pokazuje, że dzięki takiemu zagospodarowaniu przestrzeni wiemy, gdzie jesteśmy, i nie mamy wątpliwości, że to Katowice. [/ramka]
[ramka]Opinia: Robert Konieczny, szef biura architektonicznego KWK Promes w Katowicach
Bardzo się cieszę, że w końcu ktoś poszedł po rozum do głowy. Że zaczęto myśleć o postprzemysłowych terenach na Śląsku, które można świetnie zagospodarować. Na Zachodzie to przecież norma od lat. U nas wcześniej wiele wspaniałych budynków, m.in. starych hal, po prostu wyburzono. Osobiście nie mogę się doczekać otwarcia nowego Muzeum Śląskiego, bo to będzie prawdziwa perełka regionu. Uważam, że zwycięski projekt jest pomysłowy i nowoczesny, a jednocześnie świetnie odda klimat zarówno miasta, jak i kopalni. Austriacy odważnie proponują tam mnóstwo przeszkleń. I dobrze! Odpowiednie podświetlenie tylko upiększy miasto.
Otwarcie tego miejsca będzie świętem architektury. Najsłabiej zagospodarowano teren centrum handlowego Silesia. Za dużo tam marketowego plastiku. Liczyłem, że uda się to zrobić lepiej. [/ramka]
[ramka][b]Architekci ze Śląska [/b]
Tomasz Konior i Robert Konieczny z zespołami zostali w ostatnich latach i tygodniach laureatami wielu prestiżowych nagród.
Ostatnio obu uznano za „Europe 40 under 40”, najlepszych architektów Europy przed czterdziestką. Na początku kwietnia w Wiedniu na konkursie „Brick Award 2008”, dwa budynki Koniora, w tym rozbudowę katowickiej Akademii Muzycznej, uznano jedne z najlepszych ceglanych budynków na świecie. Jego gimnazjum na warszawskiej Białołęce zostało jedną z 20 ikon X-lecia.
Podobnie dom z Ziemi Śląskiej Roberta Koniecznego, którego pismo „Wallpaper” okrzyknęło nadzieją światowej architektury. Rozgłos przyniósł mu dom aatrialnyw Opolu, który zdobył tytuł House of the Year 2006 portalu WorldArchitectureNews.com. [/ramka]
[i]Projekty rewitalizacji polskich kopalń
[link=http://www.kopalniaguido.pl]kopalniaguido.pl[/link]
[link=http://www.luiza.zabrze.pl]luiza.zabrze.pl[/link]
[link=http://www.muzeumslaskie.pl]muzeumslaskie.pl[/link]
[link=http://www.rybnik.pl/ignacy/index1.html]rybnik.pl/ignacy/index1.html[/link][/i]