Od pierwszych lat swojej działalności Kaliningradzka Orkiestra Symfoniczna współpracuje z Teatrem Dramatycznym w Kaliningradzie, wystawiając dzieła tej miary co „Egmont” Beethovena czy „Peer Gynt” G. Ibsena z muzyką Griega, a także z wybitnym pianistą Siergiejem Markinem.W tak bogatym składzie Kaliningradzka Orkiestra Symfoniczna jest częstym uczestnikiem międzynarodowych festiwali, koncertuje w Niemczech, Polsce, we Włoszech i w Hiszpanii. Jej płyty nagrywano w wydawnictwie Hoepfner Classic w Niemczech. Sprzedają się świetnie również poza granicami Rosji.
Orkiestrę tę założył Donatas Katkus – dyrygent, skrzypek, muzykolog, absolwent Wileńskiego i Moskiewskiego Konserwatorium Muzycznego; profesor Litewskiej Akademii Muzycznej, w której specjalizuje się w zakresie muzyki kameralnej (w 2003 roku otrzymał nagrodę Światowej Organizacji Własności Intelektualnej). Zanim założył orkiestrę, prowadził (od 1965 roku) Wileński Kwartet Smyczkowy, z którym koncertował przez 29 lat. Z sukcesów tego małego zespołu warto wymienić I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie w Liege oraz trasy koncertowe w ponad 30 krajach na całym świecie.
W 1994 roku kwartet rozrósł się – rozpoczęła działalność nowo powstała orkiestra, która najpierw przyjęła nazwę Wileńskiej Orkiestry Kameralnej, a potem imię Świętego Krzysztofa, patrona miasta Wilna. W 1998 roku zyskała oficjalny status orkiestry miasta Wilna.
Dziś występuje na wielu uznanych międzynarodowych festiwalach muzycznych. Podczas 12 lat istnienia wielokrotnie reprezentowała Litwę podczas tournée koncertowych, które objęły Francję, Hiszpanię, Szwecję, Rosję, Finlandię i Niemcy. Z nimi corocznie przygotowuje 15 nowych programów i daje około 80 koncertów.
Zespół określany jest często mianem orkiestry barokowej. Zdobył uznanie za swoją działalność artystyczną w dziele przywracania do życia muzyki dawnej. Muzykolodzy twierdzą, że Orkiestra św. Krzysztofa stała się „znakomitym źródłem inspiracji dla litewskich kompozytorów”. Orkiestra jest też dobrze znana jako zespół poszukujący innowacji muzycznych, chętnie włączający się w oryginalne projekty łączące wątki jazzu, rocka i muzyki pop. Ostatnim z takich wydarzeń był występ w Trokach w piaskowym dole – orkiestra grająca pod batutą Donatasa Katkusa umiejscowiona była pomiędzy traktorami i cysternami z benzyną!
Gdy słucha się zespołu Orthodox Singres, założonego przez Valerego Petrova w 1989 roku, z łatwością można dostrzec, jak niezwykłą wagę przywiązują śpiewacy do każdego słowa pochodzącego ze świętych tekstów. Poszukiwania chóru kierują się bowiem w szczególności ku tak rzadko wykonywanym wczesnym pieśniom Kościoła prawosławnego. W repertuarze są też arcydzieła rosyjskiej muzyki chóralnej oraz współczesnych kompozytorów estońskich, takich jak Valery Kalistratov i Arvo Pärt, którego „Kanon Pokajanen” posłużył jako kanwa do przygotowania muzycznego misterium zatytułowanego „Pasja według św. Andrzeja”. Z tym misterium oraz z wybranymi dziełami muzyki cerkiewnej chór Valerego Petrova wystąpi podczas tegorocznej edycji Probaltica.