Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie wynika, że po chemioterapii guzy znikają niemal całkowicie. Pozwala to przeprowadzić później operacje oszczędzające pierś, zdecydowanie poprawia też szansę życia bez nawrotu choroby.
W badaniach prowadzonych przez zespół dr Tomasza Byrskiego z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych PAM wzięło udział 10 kobiet z mutacją BRCA1. U wszystkich poddanych terapii pacjentek zaobserwowano kompletne lub niemal kompletne zniknięcie guzów piersi. Przed leczeniem zmiany chorobowe miały wielkość od 1 do nawet 6,5 centymetra.
Badania są obecnie kontynuowane z udziałem liczniejszej grupy kobiet. Wiadomo, że podobne wyniki uzyskano u ok. 20 chorych.
Tajemnica skuteczności terapii kryje się w dobraniu leku do mutacji genetycznej pacjentek. Niezwykłe działanie cisplatyny w walce z rakiem piersi z mutacją BRCA1 zaobserwowali w eksperymentach laboratoryjnych (na tzw. liniach komórkowych) Brytyjczycy. Polskie badanie jest jednak pierwszym z udziałem pacjentek.
Jak podkreślają sami autorzy w artykule, która ma ukazać się w fachowym piśmie „Breast Cancer Research and Treatment”, to również — jak dotąd — leczenie o najwyższej skuteczności w przypadku nowotworów piersi.