Na Mazowszu obchody tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa zainauguruje Żyrardów. 12 i 13 września odbędzie się zaplanowany z rozmachem piknik historyczno-kulturalny.
Żyrardów to jedno z ciekawszych miast Zachodniego Mazowsza, położone w połowie drogi między Łodzią a Warszawą, na szlaku dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Jego powstanie i rozwój wiąże się z lokalizacją na tym terenie na początku XIX wieku fabryki lniarskiej. Nazwa miasta pochodzi od nazwiska utalentowanego francuskiego inżyniera Filipa de Girarda, pierwszego technicznego dyrektora zakładu, a zarazem wynalazcy maszyny do mechanicznego przędzenia lnu.
Okres największego rozwoju przypada na drugą połowę XIX w. Dzięki właścicielom – dwóm niemieckim przemysłowcom: Karolowi Hiellemu i Karolowi Augustowi Dittrichowi – żyrardowska fabryka stała się jedną z największych i najnowocześniejszych w ówczesnej Europie. Dla robotników wybudowana została na obszarze 36 ha osada fabryczna – istniejąca do dziś i będąca unikatem na europejską skalę. Regularna siatka ulic, dużo zieleni, wyraźny podział na część mieszkaniową i przemysłową – to najbardziej charakterystyczne elementy XIX-wiecznego Żyrardowa, które w dużej mierze przesądziły również o współczesnym obliczu miasta.
Obchody EDD w Żyrardowie rozpocznie w piątek koncert Orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego w kościele farnym pw. Matki Bożej Pocieszenia. Sobotnia część imprezy, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie miała charakter pikniku. Wśród atrakcji: inscenizacja historyczna przedstawiająca pierwszy w Polsce, opisywany przez szkolne podręczniki, strajk masowy podjęty w 1883 roku przez żyrardowskie szpularki.
W programie pikniku zaplanowano wycieczki po żyrardowskiej osadzie fabrycznej zabytkowym, londyńskim autobusem, w towarzystwie przewodników PTTK, prezentację ginących zawodów i rękodzieła, a także pokaz zabytkowych pojazdów z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Będzie można obejrzeć wiele wystaw fotograficznych i koncertów zespołów folkowych.