Europejskie Dni Ptaków‚ obchodzone w Polsce po raz 15.‚ przypadają w pierwszy weekend października. Organizowane prelekcje i inne wydarzenia mają przybliżyć ptaki zainteresowanym.
Powodzeniem cieszą się wycieczki‚ podczas których można obserwować coroczną jesienną ptasią wędrówkę. Do najwytrwalszych wędrowców należą gęsi – ciągnące po niebie klucze to element jesiennego krajobrazu. Kształt klucza nie jest przypadkowy. Lecąc w ten sposób‚ ptaki oszczędzają cenną energię‚ potrzebną w przypadku złej pogody lub problemów ze znalezieniem miejsca na popas. Wojskowi inżynierowie wyliczyli‚ że samoloty lecące w szyku podobnym do gęsiego oszczędzają do 30 proc. paliwa.
[srodtytul]Gopło gęgawą stoi[/srodtytul]
W Polsce do lęgów przystępuje tylko jeden gatunek gęsi – gęgawa. Pod koniec XIX wieku‚ wskutek polowań i wybierania jaj z gniazd‚ ptaki te były na skraju wymarcia. Obecnie sytuacja jest lepsza – krajowa populacja liczy ok. 3 tys. par‚ głównie w regionach zachodnich.
Jedną z najważniejszych ostoi gęgaw jest jezioro Gopło‚ znane wszystkim z legendy o królu Popielu. Pod koniec lat 90. XX w. gnieździło się tam 180 par tych ptaków. Nie wiadomo‚ jak potoczą się ich dalsze losy‚ gdyż w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora zaplanowano budowę odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Doprowadzi to pewnie do obniżenia lustra wody‚ co może negatywnie odbić się na lokalnych populacjach ptaków wodnych‚ w tym gęgaw.