W Polsce skutecznie i zgodnie z najnowocześniejszymi metodami w Europie nowotwory leczy się w niemal we wszystkich wojewódzkich ośrodkach. Na liście najlepiej wyposażonych i zatrudniających świetnych fachowców jest jednak zaledwie kilka. Do najlepszych wojewódzkich ośrodków onkologicznych – zdaniem prof. dr hab. med. Macieja Krzakowskiego, krajowego konsultanta w dziedzinie onkologii klinicznej – należy Wojewódzki Ośrodek Onkologiczny i Centrum Onkologii w Krakowie, Gliwicach, Bydgoszczy, Kielcach, Wrocławiu, Łodzi, Lublinie i Poznaniu. To właśnie w tych ośrodkach stosuje się i testuje najnowocześniejsze metody leczenia nowotworów, do których obecnie należy tzw. terapia skojarzona polegająca na równoczesnym stosowaniu np. chemioterapii i radioterapii albo radioterapii, chemioterapii i chirurgii.
[srodtytul]Na drugim miejscu[/srodtytul]
W ostatnich latach dokonał się ogromny postęp w leczeniu raka jelita grubego, który nazywany jest już chorobą społeczną. Ze statystyk wynika, że jest to nowotwór, który znajduje się na drugim miejscu pod względem zachorowalności u mężczyzn i trzecim pod względem zachorowalności u kobiet. Dlatego tak ważne jest znalezienie na niego skutecznej metody. – Na szczęście wcześnie wykryty i właściwie leczony nowotwór jelita grubego jest wyleczalny. Postęp w jego leczeniu nastąpił zarówno w chirurgii i patomorfologii, jak i w leczeniu farmakologicznym. Powstały nowe preparaty wykorzystujące specyfikę procesów tworzenia i rozsiewu nowotworu. Farmakologiczne leczenie stosuje się zarówno we wczesnym stadium choroby jako uzupełniające leczenie przed lub pooperacyjne jak i w stadium zaawansowanym jako leczenie paliatywne. Różnice w zastosowaniu zależą od pierwotnego umiejscowienia nowotworu, czyli czy jest nim okrężnica, odbytnica czy kanał odbytu – wyjaśnia prof. Maciej Krzakowski.
[srodtytul]Implantem w raka [/srodtytul]
Zachorowalność na raka prostaty ciągle rośnie. Ma to związek ze starzeniem się społeczeństwa oraz z coraz lepszą wykrywalnością wczesnych postaci tego raka w badaniach przesiewowych. W statystykach nowotwór gruczołu krokowego znajduje się na trzecim miejscu. – Na szczęście chorzy mają duże szanse wyleczenia. Warunkiem jest przeprowadzenie prawidłowej terapii – wyjaśnia dr hab. n. med. Janusz Skowronek, kierownik Zakładu Brachyterapii w Wielkopolskim Centrum Onkologii, gdzie pod jego kierunkiem 18 grudnia ubiegłego roku przeprowadzono pierwszy w Polsce i Europie Środkowej zabieg brachyterapii za pomocą implantów stałych. Na czym polegał? Seed implantation to metoda jednorazowej implantacji, czyli wprowadzenia za pomocą igły od około 80 do 100 małych metalicznych, cylindrycznego kształtu, długości 4,5 mm i szerokości