Modernistyczna willa z basenem‚ szklanym dachem‚ ogrzewaniem podłogowym oraz klimatyzacją stoi w otoczeniu parku ze sztuczną rzeką i afrykańską wioską. Od tygodnia mieszkają w niej Icek i Ninio‚ dwa afrykańskie słonie
Dla największych na świecie zwierząt zawsze budowano okazałe rezydencje. We wrocławskim zoo możemy podziwiać słoniarnię z końca XIX wieku przypominającą pałac. W poznańskim starym zoo stoi budynek w stylu hinduskiej świątyni, ponieważ w XIX wieku mieszkały tu słonie indyjskie.
Nowa trzykondygnacyjna poznańska słoniarnia w nowym ogrodzie zoologicznym nad Maltą to budowla według modernistycznych tendencji. Z lotu ptaka przypomina głowę słonia.
Powstała z betonu‚ szkła‚ stali i drewna. Budynek ma 3‚5 tys. mkw. powierzchni‚ a wybieg zajmuje 2‚5 ha. Powstał na żwirowisku, by słonie dobrze czuły ziemię pod stopami. Atrakcjami wybiegu są: wodospad‚ rzeka i staw. W przyszłości słonie dostaną też 14 ha łąk na pastwiska. Inwestycja pochłonęła 36 mln zł. Ponad 18‚5 mln zł z funduszy Unii Europejskiej.
– Poznańska słoniarnia należy do najnowocześniejszych w Europie. Obok obiektów w Kopenhadze i Kolonii – chwali się dyrektor Lech Banach.