W kulturalnym nurcie, czyli czas Przemian

Zaczęło się od artystów. To oni na nowo odkryli rzekę. Za tydzień zainaugurują festiwal Przemiany i udowodnią warszawiakom, że warto przyjść nad Wisłę

Publikacja: 01.06.2009 01:45

Przemiany to największy nadwiślański festiwal – próba połączenia sił działających od lat nad rzeką s

Przemiany to największy nadwiślański festiwal – próba połączenia sił działających od lat nad rzeką społeczników i ratusza

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Przemiany to największy nadwiślański festiwal – próba połączenia sił działających od lat nad rzeką społeczników i ratusza.

– Razem stworzyliśmy cykl 4-miesięcznych wydarzeń wpisujących się w starania miasta do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 – mówi Agnieszka Wlazeł z fundacji Impact, koordynującej całe wydarzenie.

Festiwal rozpocznie się w przyszły wtorek (9.06) od spotkania z mieszkańcami. Choć w jego powstanie zaangażowanych jest już 9 organizacji pozarządowych, to swoje pomysły mogą zgłaszać również sami warszawiacy.

– Festiwal ma charakter otwarty. Wciąż liczymy na nowe inicjatywy ludzi, którym na ożywieniu rzeki zależy tak jak nam – podkreśla Wlazeł.

Już wkrótce pomysłami będzie się można dzielić także za pośrednictwem strony festiwalu – [link=http://www.przemianywisly.pl]www.przemianywisly.pl[/link], gdzie uruchomiony zostanie specjalny blog.

A czego już w czerwcu mogą spodziewać się widzowie?

Przy pomniku Syrenki rozpocznie się projekt „Trans Form“. W zbudowanym tu sezonowym pawilonie zaplanowano m.in. wystawy, pokazy filmów i koncerty. Obok stanie kontener, co 10 dni zmieniający swoją formę – raz obrośnie trawą, raz przekształci się w lustro. W planach są także cotygodniowe rejsy z artystami na pokładzie oraz warsztaty dla dzieci.

Nie mniej niż na terenach przy moście Świętokrzyskim będzie się działo w Porcie Czerniakowskim. Już od połowy maja co weekend pod mostem działa kino plenerowe KinoMost, a na barce odbywają się koncerty.

– Teraz dojdą do tego jeszcze otwarte warsztaty bębniarskie – mówi Przemek Pasek, szef fundacji Ja Wisła.

– Co niedzielę pod okiem specjalistów każdy może nauczyć się gry na bębnach.

Najbardziej spektakularnym wydarzeniem czerwca będzie festiwal Wisłostrada (19 – 21.06) – trzydniowe święto muzyki, teatru i kina.

– Na cyplu stanie kilka scen muzycznych, na których wystąpią m.in. Łąki Łan i Maria Peszek – zachęca Artur Lis ze Stowarzyszenia Artystycznego Makata.

[wyimek]Przemiany to nowatorski projekt. Dużo musieliśmy się przy nim nauczyć Andrzej Jakubiak z-ca prezydenta W-wy[/wyimek]

Nie zabraknie też namiotów cyrkowych, a w nich spektakli z pogranicza cyrku i teatru, oraz zupełnie nowych przestrzeni, na przykład pływającej muzycznej barki.

W podobnym czasie, bo w sobotę 20 i 27.06, w porcie można będzie zbudować lampion, zjeść jednego ze 100 lodów bambino i 200 bananów, słowem – świętować noc świętojańską.

W kolejnych miesiącach nad Wisłą zaplanowano także liczne rozrywki rekreacyjne adresowane do całych rodzin, w tym rejsy statkami, wycieczki i spływy kajakowe.

Festiwal, który zakończy się pod koniec września, początkowo miał rozpocząć się już w maju. Zawiodła jednak organizacja, do czego dziś przyznaje się Andrzej Jakubiak, zastępca prezydenta miasta.

– Przemiany to nowatorski projekt. Dużo musieliśmy się przy nim nauczyć. Obiecuję, że zaowocuje to sprawniejszym przygotowaniem już w przyszłym roku – mówi.

Pytanie jeszcze, jak do tej inicjatywy podejdą warszawiacy. To najsurowsze jury Przemian.

Przemiany to największy nadwiślański festiwal – próba połączenia sił działających od lat nad rzeką społeczników i ratusza.

– Razem stworzyliśmy cykl 4-miesięcznych wydarzeń wpisujących się w starania miasta do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 – mówi Agnieszka Wlazeł z fundacji Impact, koordynującej całe wydarzenie.

Pozostało 88% artykułu
Kultura
Powrót strat wojennych do Muzeum Zamkowego w Malborku
Kultura
Decyzje Bartłomieja Sienkiewicza: dymisja i eurowybory
Kultura
Odnowiony Pałac Rzeczypospolitej zaprezentuje zbiory Biblioteki Narodowej
Kultura
60. Biennale Sztuki w Wenecji: Złoty Lew dla Australii
Kultura
Biblioteka Narodowa zakończyła modernizację Pałacu Rzeczypospolitej