Badanie opublikowane w "European Journal of Clinical Nutrition" dementuje powszechne przekonanie, że picie herbaty prowadzi do odwodnienia organizmu. Naukowcy z Wielkiej Brytanii udowodnili, że regularne picie herbaty nie tylko w odpowiedni sposób nawadnia, ale także chroni przed chorobami serca oraz niektórymi odmianami raka.
Zdaniem naukowców, kluczową rolę w dobroczynnym działaniu herbaty odgrywają związki flawonowe – organiczne związki chemiczne, które występują w roślinach. Flawonoidy mają właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz moczopędne. Poza herbatą znajdują się także w owocach (szczególnie cytrusowych), warzywach (m.in. papryka, pomidory, brokuły), a także w czerwonym winie.
Flawonoidy, obecne w liściach herbaty, mają silne działanie antyoksydacyjne. Zapobiegają także uszkodzeniom komórek. Badania brytyjskich dietetyków dowodzą, że picie od trzech do czterech filiżanek herbaty dziennie wyraźnie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia zawałów serca.
[ramka] [b] [link=http://www.rp.pl/artykul/182815,215867_Dzis_wystarczy_kubek_i_torebka_na_sznurku.html] Kto pije najwięcej herbaty? Jaka jest jej historia?[/link][/b][/ramka]
[b][link=http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/363035,405831.html]Więcej na www.zyciewarszawy.pl[/link][/b]