We wrocławskim Muzeum Narodowym można oglądać wielkoformatową kompozycję ceramiczną „Faces in the Forest” wybitnego brytyjskiego artysty Michela Flynna, którego prace znajdują się m.in. w Victoria & Albert Museum w Londynie. Praca ofiarowana polskiemu muzeum przedstawia las – z konarami porcelanowych drzew i wychylającymi zza nich twarzami – jako symbol współczesnej kultury europejskiej. Flynn szukał do niej inspiracji w legendach i mitach różnych części Europy, m.in. odwiedzając w Polsce Górę Garbarkę i Wambierzyce. Artysta jest mistrzem plastycznych opowieści czerpiących z zapomnianych wierzeń i rytuałów.
Galeria BWA prezentuje porcelanowe prace 16 artystów z różnych krajów. Tylko w dwóch przypadkach ich dzieła mają luźny związek z porcelanową ceramiką użytkową. Miseczki Moniki Patuszyńskiej wyglądają jak sklejone z kawałków rozbitych serwisów. Zostały jednak odlane w jednej formie, choć model rzeczywiście składał się z potłuczonych elementów. Artystka bawi się nowymi ekspresyjnymi kształtami.
Gabriele Haine pozostaje przy klasycznych formach naczyń, by eksponować kruchość materiału i grę światła na niezwykle cienkich, często ażurowych ścianach.
Wielu projektantów tworzy eksperymentalne rzeźby, udowadniając, że porcelana jest równorzędnym materiałem z kamieniem, brązem i innymi tworzywami. Agatę Radomską fascynuje mlecznobiała uroda porcelany narzucająca skojarzenia z idealnym ludzkim ciałem wykutym w marmurze. Przewrotnie jej figurki przypominają jednak sfatygowane porcelanowe lalki, a nie antyczne posągi. Norio Shibata jest autorką półabstrakcyjnej figury kojarzącej się z organicznymi rzeźbami Henry'ego Moore'a.
Nie brakuje twórców, którzy traktują swoje porcelanowe rzeźby z poczuciem humoru i przymrużeniem oka. Anna Malicka-Zamorska stworzyła „pomnik” damskich pozłacanych porcelanowych trzewików. Jakże innych w wyrafinowanej elegancji od sławnych sfatygowanych butów Van Gogha! A Guy Michael Davis wykonał serię prześmiewczych porcelanowych portretów Lenina. Mogą śmiało konkurować z masową produkcją wielu gadżetów o podobnej tematyce.