Trwają przygotowania do wielkiej inauguracji 1 lipca w Warszawie – z inscenizacją opery „Król Roger” w reż. Davida Pountneya i prawykonaniem utworu Pawła Mykietyna.
Na wydarzenie zapowiada się organizowany po raz pierwszy Europejski Kongres Kultury (8 – 11 września) we Wrocławiu. – Zaplanowano 11 międzynarodowych paneli – mówi „Rz” Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego. – Oś intelektualną debat wyznaczy książka prof. Zygmunta Baumana i prof. Anny Zeidler-Janiszewskiej poświęcona scenariuszom europejskiej kultury. Ponadto odbędzie się spotkanie A Soul of Europe, które zgromadzi przy jednym stole europolityków i przedstawicieli sektora pozarządowego. Jego temat to m.in. Europejska Stolica Kultury 2016. Kongresowi towarzyszyć będzie wielki festiwal artystyczny ilustrujący ideę sztuki jako generatora społecznej zmiany (Art for Social Change).
[srodtytul]Trzy osobowości[/srodtytul]
– Rdzeniem Europy nie jest dziś wspólnota węgla i stali, ale kultura – przekonuje Paweł Potorczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. – Współczesna Polska jest kreatywnym zagłębiem Europy. Nie ograniczamy się do jednorazowej akcji pokazującej nasze kulturalne muskuły. Stawiamy na trwałe efekty, które przetrwają poza horyzont prezydencji. Dlatego realizujemy program w organicznej współpracy ze starannie dobranymi partnerami zagranicznymi i placówkami MSZ – instytutami kultury, ambasadami i konsulatami. Nasze projekty będą prezentowane na prestiżowych międzynarodowych festiwalach, na najlepszych scenach i w renomowanych galeriach.
– Ikonami naszego programy są trzy wielkie postacie kultury europejskiej: Karol Szymanowski, drugi po Chopinie najwybitniejszy polski kompozytor. Czesław Miłosz, intelektualny i duchowy ojciec konceptu Partnerstwa Wschodniego, poeta, który wyprzedził polityków o pół wieku, znawca duchowości Europy. I Stanisław Lem, którego „New York Times” nazwał Bachem XX wieku, bo żyjemy w świecie wymyślonym przez Lema, a jego wizje nie wywodzą się z prognoz rozwoju technologii, ale z uniwersalnej refleksji nad naturą ludzką.