Spór o golfowe korzenie to batalia bez końca. Kto wymyślił golfa? Szkoci, Chińczycy, Brytyjczycy, Belgowie. Nawet Francuzi roszczą sobie do niego prawo powołując się na Jeu de Mail – pradawną grę uprawianą na terytorium ich państwa. Prawdą jest, że nie potrzeba geniusza, by stwierdzić, że uderzanie kijkiem w kamienie do celu mogło równocześnie stać się popularne w kilku miejscach na ziemi jednocześnie.
Najlepszy użytek z tej wiedzy zrobili Szkoci i to właśnie u nich powstało pierwsze stowarzyszenie golfistów – Society of St. Andrews Golfers. Zanim to jednak nastąpiło, Szkoci stoczyli heroiczną walkę o swój ukochany sport. Król Jakub II widząc duże zaangażowanie społeczeństwa w golfa, a małe w obronność kraju, zakazał gry w destrukcyjny sport. Embargo zniósł dopiero Jakub IV. Ironia losu, bo przez nieudolność swojej armii, sam poległ w bitwie w 1513 roku.
W Polsce obyło się bez krwawych historii z golfem w tle. Może dlatego, że sport ten istnieje u nas dopiero od 20 lat. Wcześniej pola golfowe nie miały zbyt dużo szczęścia – najpierw część zniszczyła wojna, potem zdławił je komunizm przerabiając namiętnie na PGR-y.
Sport dla bogatych?
Siłą rzeczy wokół tego sportu narosła cała masa stereotypów i mitów, z którymi przyszło się mierzyć obecnym golfistom.
W Polsce golf istnieje od 20 lat