Osiągnęła sukces na miarę Oprah Winfrey i tak jak ona ma swój telewizyjny show – serial medyczny, a to udało się dotychczas niewielu czarnoskórym gwiazdom. Zapytana kiedyś przez dziennikarzy, jak udało jej się tyle osiągnąć w życiu, Jada Pinkett Smith odpowiedziała: – Nauczyłam się, że jeśli naprawdę czegoś chcę, mogę to osiągnąć. To, co daje mi szczęście, dostarcza mi też motywacji do działania. Nie uznaję kompromisów. Chcę być dobrą matką, dobrą żoną i robić karierę. To moje życie i mam dosyć determinacji, żeby zdobyć to, czego pragnę.

Podczas realizacji „Siostry Hawthorne" Jada naprawdę musiała się wykazać determinacją – gra główną rolę, ale jest też producentem wykonawczym serialu. Mówi, że zakochała się w pomyśle i scenariuszu od pierwszej chwili.

– To dlatego, że temat jest mi bliski – wyjaśnia. – Moja matka była pielęgniarką w szpitalu w Baltimore i też samotnie wychowywała dzieci.

Serial, który opowiada o zawodowych i prywatnych perypetiach siostry Christine Hawthorne, debiutował w amerykańskiej telewizji w 2009 roku i od razu zyskał przychylność widzów.

– Opowiada nie tylko o pielęgniarkach, ale w ogóle o ludziach, którzy trafiają do szpitala – mówi Pinkett Smith. – Najbardziej podoba mi się, że nie koncentruje się na tematach medycznych, ale na życiu i problemach bohaterów.

Jada znana jest ze swojej wrażliwości na sprawy społeczne. Razem z mężem założyła fundację, która pomaga biednym. Słynie też z politycznego zaangażowania: Smithowie wspierali Baracka Obamę podczas kampanii prezydenckiej i zostali zaproszeni na uroczystość wręczenia mu Pokojowej Nagrody Nobla.

Ale priorytetem jest dla Jady rodzina. – To czyni każdą zawodową decyzję łatwiejszą – śmieje się. – Na planie „Siostry Hawthorne" spędzam trzy miesiące w roku, resztę czasu mogę poświęcić bliskim, żeby być z nimi zawsze, kiedy mnie potrzebują.

Jada i Will są wzorowym małżeństwem, ale też partnerami biznesowymi. Razem wystąpili w biograficznym „Alim" (2001) – o legendarnym bokserze Muhammadzie Alim, doskonale radzą sobie również jako producenci. W nowej wersji filmu „Karate Kid", który współprodukowali, główną rolę zagrał ich 12-letni syn Jaden. Nic dziwnego, że coraz głośniej mówi się o Smithach jako o wpływowej hollywoodzkiej dynastii.

Jada zapewnia, że nie zachęcała swoich dzieci, Jadena i Willow, by szli w ślady rodziców, ale jeśli taki jest ich wybór, nie zamierza ich powstrzymywać.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

– Najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić jako rodzice, to dać dzieciom przestrzeń, w której mogą być sobą – podkreśla. – Chcemy, żeby realizowały swoje marzenia i robiły to, co kochają.

Jada Pinkett Smith urodziła się 18 września 1971 roku w Baltimore. Od dziecka uczyła się tańca, gry na pianinie i baletu. Skończyła Baltimore School for the Arts, przez rok studiowała w North Carolina School of the Arts, ale przerwała naukę i wyjechała do Los Angeles, żeby spróbować sił jako aktorka. Zadebiutowała w 1991 roku w telewizji – w sitcomie „A Different World". W 1994 roku zagrała w komedii „Szalony detektyw", ale naprawdę przełomowy okazał się występ u boku Eddiego Murphy'go w „Grubym i chudszym" (1996). Ma w dorobku udział m.in. w dramacie kryminalnym „Desperatki" (1996), horrorze „Krzyk 2" (1997) i „Wykiwanych" (2000) Spike'a Lee.

Popularność przyniosła Jadzie rola Niobe w „Matrix Rewolucje" i „Matrix Reaktywacja" (2003). Niedawno pojawiła się w thrillerze „Zakładnik" (2004) i komediodramacie „Kobiety" (2008). W 2008 roku wyreżyserowała (i także wyprodukowała) dramat „The Human Contract".

Pinkett Smith odnosi też muzyczne sukcesy – nagrywa i koncertuje z zespołem Wicked Wisdom, który założyła w 2002 roku. Realizuje się również jako autorka książek dla dzieci.

– Kiedy byłam młodsza, uwielbiałam role w filmach akcji i trzymałam się z dala od wrażliwych bohaterek – mówi aktorka. – Potem zaczęłam postrzegać wrażliwość jako siłę i tym tropem chcę iść, grając siostrę Hawthorne...

 

Powrót do raju

Ale Kino! | 22.30 | SOBOTA Ale Kino! | 23.00 | CZWARTEK

Gruby i chudszy

tvn | 22.35 | SOBOTA

Siostra Hawthorne

AXN | 23.00 | PONIEDZIAŁEK