Na jakie powikłania są narażone dzieci?
Liczba powikłań jest pochodną liczby zachorowań. Statystyki są bezlitosne – raz na sto przypadków konieczny jest krótki pobyt w szpitalu, jeden raz na tysiąc zachorowań mamy ciężki problem, wymagający długotrwałej hospitalizacji, a raz na 60 tysięcy zachorowań zdarza się zgon. W grupie noworodków i niemowląt liczba powikłań rośnie 50-cio krotnie, a u osób powyżej 14 lat aż 200-krotnie! Dodatkową grupę ryzyka wystąpienia powikłań stanowią osoby z upośledzoną odpornością oraz kobiety w ciąży. W tej grupie zakażenie wirusem ospy może szczególnie ciężko przebiegać, a co za tym idzie, mogą wystąpić trwałe powikłania. Wirus może wywołać u podatnej osoby chorobę np. płuc i móżdżku albo płodu, powodując uszkodzenie jego narządów. Druga grupa powikłań to nadkażenia bakteryjne – najczęściej dotyczą skóry, tkanek miękkich, płuc. W rzadkich przypadkach może dojść do zakażenia krwi i sepsy. Nie ma możliwości wczesnego rozpoznania powikłań, ponieważ infekcja przebiega burzliwie, z gorączką, zmianami na skórze, odczynem zapalnym. W przypadku każdego dziecka, u którego choroba będzie przebiegać w ten sposób, trzeba zasięgnąć konsultacji lekarskiej.
Jaki przebieg ma podręcznikowa ospa?
Najpierw przez dwa – trzy tygodnie trwa bezobjawowe wylęganie. W tym czasie nie ma objawów albo są zupełnie niespecyficzne. Zwykle wraz z pierwszymi krostami na skórze pojawiają się gorączka, objawy kataralne, pogorszenie apetytu, czasami kaszel, ból gardła, bóle stawów i mięśni. W przebiegu choroby bez powikłań obserwuje się kilka rzutów wysiewu zmian skórnych, zwykle ze skokiem gorączki. Po mniej więcej dziesięciu dniach krostki przysychają, ustępuje gorączka i dziecko wraca do formy. W przypadku pojawienia się krost w niebezpiecznych okolicach ciała, np. blisko rogówki, w okolicy narządów płciowych albo na błonach śluzowych, wskazana jest konsultacja lekarza, który może zalecić leki przeciwwirusowe. Jeśli mimo braku nowych krost na skórze dziecko nadal gorączkuje, jest osłabione lub tworzą się w miejscach krostek ropne zmiany, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Jakie są obecnie sposoby leczenia ospy wietrznej? Czym smarować pojawiające się plamki: gencjaną, jak dawniej, czy maściami?
Leczenie ospy wietrznej obejmuje w przypadkach bez powikłań podawanie jedynie preparatów poprawiających samopoczucie chorego, czyli leków przeciwgorączkowych (tylko paracetamolu), przeciwświądowych albo miejscowo odkażających. W przypadkach ciężko przebiegających lub z powikłaniami, a także u osób z grup ryzyka powikłań podaje się leki przeciwwirusowe. Mamy skuteczny i dostępny na receptę lek – acyklowir, który szybko zwalcza wirusa. Żadne inne leki, ziołowe ani homeopatyczne, nie działają przeciwwirusowo, mogą jedynie poprawiać komfort chorowania i samopoczucie. Zmiany skórne powinny być odkażane środkami dezynfekcyjnymi bez alkoholu: może to być środek zawierający oktenidynę (np. octenisept) lub polihexanidynę (np. prontosan), w ostateczności wodny roztwór gencjany. Dziecko należy codziennie myć pod prysznicem, by zmyć strupki i zniszczony naskórek. Nie wolno stosować papek i maści, ponieważ pod ich warstwą na skórze rozwijają się bakterie, które mogą doprowadzić do ropni, a nawet sepsy.