Choć Muzeum Historii Polski nie ma jeszcze swojej siedziby, już wybrano projekt jego ekspozycji. Jury międzynarodowego konkursu, którego pracami kierował prof. Andrzej Rottermund, jednogłośnie nagrodziło propozycję stołecznej pracowni WWAA. – Wystawa budzi emocje. Nie jest monotonna i nie przytłacza zwiedzającego nadmiarem detali – mówił wczoraj prof. Andrzej Rottermund podczas ogłoszenia wyników konkursu.

Nagrodzeni architekci zasłynęli wcześniej projektem polskiego pawilonu na Expo 2010 w Szanghaju, którego fasadę ozdobił motyw ludowej wycinanki. – Tym razem mieliśmy trudniejsze zadanie. Musieliśmy zagospodarować ponad 8 tys. mkw. w przyszłym gmachu muzeum, tak by historia nie zanudziła zwiedzającego na śmierć – wyjaśnia Natalia Paszkowska z pracowni WWAA.

Projektanci postanowili wybrać najważniejsze i najbardziej przełomowe wydarzenia w historii Polski i wokół nich zbudować narrację. I tak np. w galerii opowiadającej o czasach średniowiecza uwagę gości będą przykuwały głazy oraz instalacja „Chrzest", przypominająca kroplę drążącą skałę. O wolnych elekcjach ma przypominać kopuła, wewnątrz której powstanie pole elekcyjne. W sali poświęconej rozbiorom goście będą spacerować nad podwieszonymi przy suficie blokami. Na tak zaaranżowanej przestrzeni staną eksponaty, których zbiórkę Muzeum Historii Polski cały czas prowadzi. Powstaną też osobne galerie opowiadające m.in. o czasach II Rzeczypospolitej, II wojnie światowej i latach PRL. Przy pracy nad przyszłą wystawą architekci współpracowali z firmą produkującą filmy Platige Image, której współwłaścicielem jest Tomasz Bagiński.

To ona stworzyła animacje, które staną się tłem opowieści o polskiej historii.W nagrodę zwycięskie konsorcjum otrzymało 250 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie z wolnej ręki. Drugie miejsce w konkursie zajęło studio projektowe Govenlock i pracownia Bulanda-Mucha Architekci, a trzecie studio Tempora z Belgii. Nagrodzone prace można oglądać do 22 grudnia w Domu Spotkań z Historią przy Karowej 20. W środę 14 grudnia o godz. 18 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się dyskusja pokonkursowa. Muzeum Historii Polski za kwotę 360 mln zł ma powstać do 2016 r. na platformie nad Trasą Łazienkowską.