Twórcy imprezy postawili sobie ambitne zadanie: Mówić o sprawach ważnych w sposób ciekawy, przystępny, poruszać intrygujące, czasem wręcz wstydliwe tematy, o których najczęściej się milczy.
– Motywem przewodnim tych spotkań było zawsze zderzenie kultury wysokiej i niskiej, przez uprzejmość zwanej popularną – mówi „Rz” Krzysztof Zanussi, jeden ze współorganizatorów. – Udaje nam się docierać z tymi działaniami w różne miejsca, zapraszać różnych artystów, np. grafficiarze zmierzyli się przed publicznością z Franciszkiem Starowieyskim, raper z Adamem Zagajewskim, a grajkowie uliczni z maestro Jerzym Maksymiukiem. Patrzyliśmy, co, mimo zasadniczych różnic, tych ludzi łączy, co mają sobie do powiedzenia.
„Czy patriotyzm opłaca się gospodarce?” – to pytanie, na które odpowiedzi poszukają, wspólnie z widownią, były premier Jan Krzysztof Bielecki i redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota.
W tym roku przewiduje się rekordową liczbę spotkań, warsztatów, spektakli i koncertów. Ogółem prawie 200 imprez na 11 scenach i 80 wybitnych postaci świata nauki, kultury, polityki i gospodarki.
Na swoje spotkania autorskie zaproszą m.in. Janusz Leon Wiśniewski, Jerzy Stuhr, Bogusław Wołoszański, Tomasz Raczek, Katarzyna Grochola i Beata Pawlikowska. A o. Maciej Zięba, Bogusław Wołoszański, Krzysztof Zanussi, Henryka Krzywonos, Sławomir Sierakowski, Rafał Ziemkiewicz rozstrzygać będą, czego nie zrobiliby z miłości do ojczyzny.