Nikt tak jak Alexander McQueen nie spajał mody ze sztuką. Projektowane przez niego kostiumy można śmiało nazwać arcydziełami. Swoje pokazy mody zmieniał w show, w którym modele stawali się aktorami i tancerzami. Andrew Bolton, kurator Costume Institute w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, jest jedną z najbardziej wpływowych osób w świecie sztuki, ostatnio przygotował wystawę „Punk: From Chaos to Cuture". Ekspozycję „Alexander McQueen: Savage Beauty" zrealizował w 2011 r., rok po samobójczej śmierci projektanta. W czasie poznańskiego Open Univeristy opowiadał o inspiracjach, wyobraźni i talencie tego projektanta.
Warsztaty i nagrody
Modę i sztuka jest nierozłączna również dla uczestników tegorocznych warsztatów, większość z nich studiuje lub skończyła kierunki artystyczne. Część laureatów może w nagrodę wybrać kurs na prestiżowej uczelni Central Saint Martins College of Art & Design w Londynie. Dwie osoby otrzymały również fundusze na start własnego biznesu od Grażyny Kulczyk, pomysłodawczyni Art & Fashion Festiwal. Nagroda „Kick to Fashion Industry" jest zgodna z myślą jaka przyświecała organizatorom, którzy siódmą edycję festiwalu, przeprowadzonego pod hasłem „moda i sztuka rozumiana jako przemysł".
Przyznane przez Grażynę Kulczyk, w tym roku po raz pierwszy, dofinansowanie startu zostało podzielone na pół i trafiło do Reginy Mrówczan z warsztatu biżuterii prowadzonego przez Annę Orską oraz do Magdaleny Linke z warsztatu pisania o modzie, prowadzonego przez Hannę Rydlewską i Marcina Różyca.
- Myślimy w Starym Browarze o tym, żeby iść do przodu, rozwijać technologię. Oglądając pracę jednej z uczestniczek pomyślałam, że są wśród nas osoby, które działają tak nowocześnie, że skojarzenia z „Powrotem z gwiazd" Stanisława Lema, nasuwają się same – mówiła Grażyna Kulczyk.