Do jubileuszowej edycji konkursu zgłoszono 190 produktów i usług, dostępnych na rynku, z których do finału opuszczono 99 w siedmiu kategoriach. W czterech, jak w ubiegłym roku: Dom, Praca, Sfera Publiczna. Usługi. I w trzech po raz pierwszy wprowadzonych: Nowe Technologie, Grafika Użytkowa i Opakowania, Nowe Materiały.
Ten prestiżowy konkurs IWP wystartował w 1993 roku. Stopniowo ewoluował i poszerzał formułę, ale jego główny cel jest ten sam: promocja najlepszych osiągnięć wzornictwa na polskim rynku. W tegorocznej edycji bardzo wyraźnie widać , że design to nie tylko estetyka i funkcjonalność, ale także innowacyjność otwarta na nowe technologie oraz współpraca producenta z projektantem.
Minister Gospodarki nagrodził Wzorem Roku 2013 (nagrodą specjalną za najlepszy polski produkt zaprojektowany przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę) lokomotywę Gama Marathon, wyprodukowaną przez Pesa Bydgoszcz. Projektanci - Bartosz Piotrowski i Mariusz Gorczyński – zaprojektowali jej nowoczesną sylwetką (ma m.in. reflektory jak w samochodach), zadbali o bezpieczeństwo, jak i zaplecze socjalne kabiny maszynistów, wyposażając ją w mini kuchnię i toaletę. Gamę Marathon uhonorowano podwójnie, bo także w kategorii - Sfera Publiczna.
Tytuł Designera Roku 2013 (przyznawany przez prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego) zdobyła Joanna Leciejewska . Absolwentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP w Poznaniu zwróciła na siebie uwagę już wcześniejszymi projektami, m.in. reflektora TOPO i zestawem mebli 4You (opracowanym razem z Pioterem Kuchciński) Teraz wyróżniono ją za projekt sprzętu optycznego – lornetkę (produkowaną przez firmę Delta Optical) do wykorzystania przez myśliwych, ornitologów lub astronomów w dzień i w nocy.