Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać podczas Nocy Muzeów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pałac Potockich - Czartoryskich, mieszczący się przy Krakowskim Przedmieściu 15/17, zaprasza zwiedzających w sobotę 17 maja.
Od 19.00 do 2.00 w nocy będzie można wejść do gabinetów, w których pracują szef resortu Bogdan Zdrojewski i wiceministrowie oraz zobaczyć pałacowy ogród. O historii gmachu opowiadać będą przewodnicy, przybliży ją także przygotowany specjalnie na tę okazję folder. W korytarzach goście obejrzą obrazy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz wystawę przygotowaną przez pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dodatkową atrakcją Nocy Muzeów w MKiDN będzie koncert na pałacowym dziedzińcu - na scenie wystąpią uczniowie warszawskich szkół muzycznych.
Historia
Właścicielem dworu i przylegającego do niego ogrodu był Kacper Denhoff, wojewoda sieradzki. Za czasów Augusta II rezydencja przeszła w ręce Marii Zofii Denhoffowej z Sieniawskich, która w 1731 r. poślubiła Augusta Aleksandra Czartoryskiego. Wtedy włość Denhoffów w sercu Warszawy stała się jedną z rezydencji rosnących w siłę Czartoryskich. Przebudowa, która zdecydowała o randze pałacu miała miejsce w latach 1761–1766. Głównym architektem był zapewne Jakub Fontana, który mógł współpracować z Efraimem Szregerem (1727–1783), uchodzącym również za architekta kordegardy. Główny korpus budynku otrzymał nowy wystrój wnętrz, ukształtowany przez międzynarodowy zespół artystów i rzemieślników. Ze źródeł pisanych wiadomo, że na samym początku lat 60. powstały również skrzydła pałacu.
W 1799 roku miejsce Czartoryskich zajęli Potoccy - właścicielami pałacu została znakomita para Stanisław Kostka i Aleksandra. Przejęcie to w niczym - poza herbem w tympanonie - nie zmieniło zewnętrznego wyglądu dawnej rezydencji Czartoryskich. Wnętrza natomiast doczekały się odnowy i przemeblowania, a niektóre, m.in. biblioteka, zgodnie z duchem czasu, nowej empirowej dekoracji (1800–1806).