Krakowska akcja grafik Zdzisława Beksińskiego

Dziś w Krakowie w hotelu andel's odbędzie się charytatywna aukcja grafik Zdzisława Beksińskiego na rzecz chorych dzieci.

Aktualizacja: 09.12.2014 09:23 Publikacja: 09.12.2014 07:58

Grafika - Zdzislaw Beksinski

Grafika - Zdzislaw Beksinski

Foto: materiały prasowe

Można na niej wybierać wśród 30 prac wybitnego twórcy. Artysta grafiką komputerową zajął się w latach 90. i była to synteza wcześniejszych wątków jego twórczości – malarstwa, fotografii, rzeźby, rysunku a zarazem nowy obszar warsztatowych eksperymentów.

Jak sam mówił „Jest w tej pracy pewne odświeżenie umysłu, spojrzenie z zupełnie innej strony niż przy malowaniu. Bawiąc się tymi programami mogę stworzyć sztuczną rzeczywistość pod dowolnym kątem i w cudzysłowie „sfotografować" ją, co będzie ostatecznym efektem kreacji."

Grafiki w przeciwieństwie do mrocznego malarstwa artysty mają żywą paletę barw, ale i w tych obrazach, jak w całej twórczości Beksińskiego, najważniejsze wątki mają egzystencjalną wymowę. Mówią o samotności, cierpieniu poczuciu zagrożenia i przemijania, a jednocześnie emanują poczuciem tajemnicy, wpisaną w naturę i strukturę wszechświata.

Bardzo często pojawia się w nich przetworzona postać ludzka, czy tylko głowa. Daleko posunięta komputerowa modyfikacja zaciera indywidualne cechy. Postacie te mają cechy uniwersalnych znaków, czasem ujętych malarsko, ale często też potraktowanych przestrzenie, jak w rzeźbie. Jedne bezpośrednio odnoszą się do bolesnych dramatycznych przeżyć każdego człowieka, inne upodabniają się do nieprzeniknionych pomników, przypominających archaiczne kultowe figury bóstw.

W wielu pracach ważną rolę gra metafizycznie niepokojący pejzaż, choć na pozór to realistyczne fotografie krajobrazów ze świetlistym niebem lub skłębionymi chmurami lub ich malarskie przetworzenia. Beksiński tworząc swoje grafiki korzystał z wcześniejszych doświadczeń z fotograficznym kolażem, a jednocześnie bogactwa komputerowych możliwości obróbki i przetworzeń obrazu. Zarazem nadawał silne piętno indywidualności swym wizjom, w których realność miesza się z projekcją wyobraźni. I dążył do warsztatowego perfekcjonizmu, jak we wszystkich swych wielokierunkowych poszukiwaniach.

Krakowska aukcja to niezwykła okazja dla fanów twórczości Zdzisława Beksińskiego, bo ceny wywoławcze są bardzo przystępne. Organizatorem wydarzenia jest firma Emmerson Lumico z Krakowa, a patronuje mu Muzeum Historyczne w Sanoku, jedyny spadkobierca wszystkich prac Zdzisława Beksińskiego.

Całkowity dochód z aukcji przekazany zostanie Małopolskiemu Hospicjum dla Dzieci w Krakowie.

Monika Kuc

Wystawa grafik Zdzisława Beksińskiego w andel's Hotel Cracow (ul. Pawia 3) czynna do 13. Aukcja 9 grudnia o godz. z muzyczną oprawą kwartetu smyczkowego Fusion Strings.

Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Kultura
Zmarł Leszek Długosz
Kultura
Timothée Chalamet wyrównał rekord Johna Travolty sprzed 40 lat