Wciąż jeszcze nowych kaset jest niewiele. O wiele mniej niż płyt winylowych, które na dobre wróciły już do sklepów muzycznych - dziś trudno wyobrazić sobie nową, ważną w swoim segmencie muzycznym płytę, która nie ukazuje się jednocześnie na winylu.

Okazuje się, że wracają też jednak stare, dobre kasety magnetofonowe. Zachodnie zespoły muzyczne coraz odważniej wypuszczają takie kasety, na razie w limitowanych edycjach, ale w coraz większych nakładach.

W sklepach w USA w 2010 r. sprzedało się 50 tys. kaset. To niewiele w porównaniu z liczbą sprzedanych w tym czasie winyli (9,2 mln), ale warto zauważyć, że jeszcze w 2010 r. w USA sprzedano zaledwie 10 tys. kaset.

Dużym wsparciem dla kaset były w ostatnim czasie dwa zespoły - Metallica i Weezer - które wypuściły na rynek dwie swoje starsze płyty w limitowanej edycji na kasetach. Oba wydania sprzedały się na pniu. Ich cena sklepowa to ok. 10 dolarów - jednak w tej chwili na eBayu za kasetę zespołu Metallica trzeba zapłacić ponad 30 dol.

Kasety wracają także w Polsce. Asfalt Records, znana wytwórnia hip-hopowa, wypuściła niedawno limitowaną edycję płyty O.S.T.R. Cały nakład 550 kaset sprzedał się błyskawicznie. Wytwórnia już myśli o kolejnych kasetach.

To oczywiście nie oznacza, że za chwilę wszyscy zaczniemy paradować po ulicach z Walkmenem. Pod koniec lat 80. w USA sprzedawało się co roku kilkaset milionów kaset, a dziesięć lat później - wskutek pojawienia się płyt CD, a potem technologii MP3 - sprzedaż kaset zmalała praktycznie do zera. Ale odrodzenie płyty winylowej dobrze przysłużyło się także kasetom - ich przyszłość, zwłaszcza w niszowych obszarach muzyki, jest znowu niemal pewna.