W tej kategorii Arka Koniecznego wygrała z czterema innymi zakwalifikowanymi do ścisłego finału domami z różnych krajów: Sun Path House w Stanach Zjednoczonych (projekt Studio Christian Wassmann), Michaelis House w Wielkiej Brytanii (Alex Michaelis), Gotland underground house w Szwecji (Skälsö Arkitekter), D House w Japonii - Ron Arad i Issho.
Arka to betonowy dom, który wydaje się odrywać od ziemi i lewitować. Sprawia wrażenie jakby stał na dachu, jednocześnie jest też nakryty dwuspadowym dachem. Ma uniesiony ponad ziemię parter, a jego frontowa ściana została przeszklona, dzięki czemu roztacza się z niego wspaniały widok na górską dolinę. Dom stoi w Brennej w Beskidzie Śląskim. Nietypowy kształt chroni go przed gromadzeniem się wody deszczowej pod spodem.
Przypomnijmy, że już blisko 10 lat temu katowicką pracownię KWK Promes magazyn „Wallpaper” zaliczył do najbardziej ekscytujących pracowni świata. W ubiegłym roku KWK Promes zdobyła także międzynarodowe nagrody za Muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Uznano je za najlepszy budynek na świecie (World Building of the Year 2016 na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie) i uhonorowano pierwszą nagrodą oraz tytułem Najlepszej Przestrzeni Publicznej w Europie (European Prize for Urban public Space 2016 w Barcelonie).
Dodajmy, że dziesięć lat temu pracownia Roberta Koniecznego dostała również tytuł najlepszego domu świata – House of the Year 2006, przyznany przez portal World Architecture News za Domu Aatrialny.
„Wallpaper” jest magazynem zajmuje się designem i wyznacza trendy na przyszłość, nagradzając projektantów, realizacje, miejsca i produkty, uznane przez międzynarodowe jury za najlepsze na świecie w danym roku. Tegoroczny konkurs odbywał się w 11 kategoriach, m.in. również „Najlepszy budynek publiczny”, „Najlepsze miasto, „Designer roku”…