- Wymieniliśmy telefony komórkowe, wymieniliśmy kontakty, zaprosiłem pana Fransa Timmermansa do Warszawy, te zaproszenie zostało przyjęte, czekamy na ustalenie terminu - powiedział po spotkaniu Czaputowicz w wypowiedzi dla TVP Info. - Rozmawiamy na tematy będące przedmiotem jego zainteresowania, a więc system reformy sądownictwa w Polsce - podkreślił. - Osiągnęliśmy wiele zbieżnych punktów - dodał minister.

- Omówiliśmy kwestię funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Powiedziałem jak my to widzimy, że on jest w pełni legalny. (...) Przedmiotem naszej rozmowy były także kwestie uchodźcze - opowiadał szef polskiej dyplomacji.

"Cieszę się, że poznałem nowego polskiego ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza. Omówiliśmy kwestię praworządności w Polsce i nie mogę się doczekać kontynuowania tego dialogu w Warszawie i Brukseli" - napisał z kolei Timmermans na Twitterze.

Czaputowicz przed rozmową z Timmermansem mówił, że spotkanie ma pokazać dobrą wolę polskiego rządu i pozwolić na nawiązanie osobistych kontaktów. - Została podniesiona kwestia art. 7, ale tutaj chcę też zademonstrować pewną otwartość na współpracę, na wyjaśnienie naszego stanowiska. Uważam, że Polska ma w tym sporze rację. Chcemy spokojnie prezentować nasze racje - mówił w Programie 1 Polskiego Radia.

Niecałe dwa tygodnie temu w Brukseli odbyło się robocze spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem.