27 czerwca premier Izraela Benjamin Netanjahu i premier Mateusz Morawiecki podpisali deklarację w sprawie ustawy o IPN.

"Zawsze byliśmy zgodni, że sformułowania „polskie obozy koncentracyjne / polskie obozy śmierci" są rażąco błędne i pomniejszają odpowiedzialność Niemców za tworzenie tych obozów" - czytamy w dokumencie.

Jak informuje dziennikarz Barak Ravid negocjacje w tej sprawie prowadzili europosłowie PiS Ryszard Legutko i Tomasz Poręba.

Wspólna deklaracja obu premierów ukazała się w ostatnich dniach w największych dziennikach w Europie, USA i Izraelu. Treść dokumentu wydrukowały m.in. „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Die Welt”, „Le Figaro”, „Le Monde”, „The Daily Telegraph”, „ABC”, Jerusalem Post”, „Haaretz” i „Jedijot Achronot”, „The Times” i „The Sun” oraz „Washington Post”, „Wall Street Journal” i „New York Post”. 

Jak dodaje Ravid przeprowadzona kampania w prasie zaskoczyła rząd Izraela, bo strona polska nie konsultowała się w tej sprawie z urzędnikami Netanjahu.

Wysoki rangą urzędnik przekazał dziennikarzowi, że kampania przeprowadzona w prawie izraelskiej jest sprzeczna z duchem osiągniętych porozumień.

"Izrael i Polska uzgodniły, że oficjalny tekst wspólnego oświadczenia ukaże się w języku angielskim, a nie polskim i hebrajskim" - napisał Ravid.