Położona na terenie Starego Miasta Jerozolimy Bazylika Mniejsza od 10 lipca 1954 roku zalicza się do eksterytorialnych posiadłości Francji w Ziemi Świętej.

Trójkolorowa flaga powiewa nad kompleksem od 1856 r., gdy bazylikę w darze od Imperium Osmańskiego otrzymał cesarz Napoleon III.

Składający wizytę w bazylice prezydent Francji poprosił przebywających w budynku izraelskich funkcjonariuszy o opuszczenie terenu. Wobec odmowy, jak wynika z nagrań opublikowanych m.in. przez agencję AFP, Emmanuel Macron zaczął podnosić głos.

- Doskonale wiemy, wszyscy znają zasady - mówił, używając języka angielskiego.

- Nie podoba mi się, co zrobiliście na moich oczach. Wyjdźcie na zewnątrz, proszę - dodał. - Przykro mi, ale znacie zasady - kontynuował.

- Nikt nie musi nikogo prowokować. Spokojnie. Odbyliśmy wspaniały spacer. W mieście świetnie się spisaliście, doceniam to, ale proszę szanujcie zasady obowiązujące od stuleci - one się z mojego powodu nie zmienią, zapewniam was. Wszyscy szanujmy zasady - powiedział.

LUDOVIC MARIN

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Macron powiedział, że incydent zakończył się w miły sposób i że wymienił z izraelskimi funkcjonariuszami uściski dłoni.

Rzecznik izraelskiej policji odmówił skomentowania incydentu, rzecznik rządu także nie odniósł się do sprawy.

Do podobnego incydentu w tym samym miejscu doszło w 1996 r. Ówczesny prezydent Jacques Chirac odmówił wejścia na teren bazyliki, póki nie opuszczą go izraelskie służby bezpieczeństwa. Jednemu z funkcjonariuszy Chirac powiedział, że to, jak został potraktowany odbiera jako prowokację. Groził, że wróci na pokład samolotu, którym przyleciał do Izraela.