Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował, że 18 marca w Warszawie będzie prof. Laurent Pech z Uniwersytetu Middlesex w Londynie.

"Czy zgodzi się Pan na debatę o reformie sądownictwa, rozwiązaniach francuskich i rządach prawa w UE? Czy podejmuje Pan rękawicę? Miejscem debaty może być Biuro RPO" - zwrócił się Adam Bodnar do wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety.

Pod wpisem swój komentarz zamieścił prof. Pech. "Z przyjemnością potwierdzam, że w marcu planuję wrócić do Warszawy. Chętnie przedyskutuję "reformę sądownictwa" rządzącej w Polsce partii w świetle tego, co jest dopuszczalne na mocy prawa UE, EKPC i/lub francuskiego prawa" - napisał. Poinformował, że może na ten temat rozmawiać z Kaletą lub innym przedstawicielem ministerstwa sprawiedliwości.

Swoją obecność potwierdził również Kaleta. "Szanowny Panie Rzeczniku, proszę o przesłanie szczegółów propozycji debaty. Wstępnie potwierdzam swój udział. Jednak dziwi mnie, że nie chce Pan stanąć do niej osobiście, lecz zasłania się gościem z zagranicy, ale oczywiście nie stanowi to dla mnie przeszkody" - odpowiedział wiceminister.

W grudniu francuski wykładowca zarzucił Kalecie, że "nie wie, o czym mówi", gdy komentował obowiązujące m.in. we Francji i Niemczech prawo.