W sobotę Erdogan spotkał się w Stambule z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i zapewnił go, że Turcja jest gotowa udzielić niezbędnego wsparcia. Prezydent Turcji wezwał do zaprzestania eskalacji napięć w regionie Donbasu.

Czytaj także:
Merkel apeluje do Putina ws. wojsk przy granicy z Ukrainą

W piątek Erdogan rozmawiał na temat bieżącej sytuacji z Władimirem Putinem. Prezydent Rosji zarzucił wówczas Ukrainie "prowokacyjne działania" w Donbasie.

- Dla pokojowej i bezpiecznej przyszłości naszego regionu chcemy, by oba państwa jak najszybciej rozwiązały spór w drodze negocjacji i pracujemy nad tym - oświadczył w Stambule Erdogan.

Wcześniej Kijów podniósł alarm w związku z gromadzeniem się rosyjskich sił w pobliżu granicy ukraińsko-rosyjskiej oraz wzrostem przemocy między wojskami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję separatystami.

Rosyjskie ruchy wojskowe podsyciły obawy, że Moskwa przygotowuje się do wysłania sił na Ukrainę. Kreml twierdzi, że wojska nie stanowią zagrożenia i pozostaną w tym rejonie tak długo, jak będzie to konieczne.

Wysoki rangą urzędnik Kremla Dmitrij Kozak powiedział w zeszłym tygodniu, że Rosja będzie zmuszona bronić swoich obywateli na wschodzie Ukrainy w zależności od skali konfliktu zbrojnego w tym kraju.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken oraz jego francuscy i niemieccy odpowiednicy wezwali w piątek Rosję do wstrzymania gromadzenia wojsk i potwierdzili swoje poparcie dla Kijowa w konfrontacji z Moskwą.