Wiele kontrowersyjnych spraw

Wojskowi śledczy m.in. umorzyli postępowanie dotyczące inwigilacji przez WSI Radosława Sikorskiego

Publikacja: 10.01.2012 20:59

Wiele kontrowersyjnych spraw

Foto: ROL

Wojskowi prokuratorzy protestują przeciwko włączeniu ich struktury do prokuratury cywilnej, przekonując, że zaszkodzi to śledztwom dotyczącym wysokich rangą wojskowych. - W wojskowych prokuraturach trwają liczne śledztwa dotyczące istotnych spraw wojska - mówił w poniedziałek Krzysztof Parulski, naczelny prokurator wojskowy. Wskazał, że dotyczą one m.in. Agencji Mienia Wojskowego.

Przekonywał też, że jedną z takich spraw prowadzi właśnie płk Przybył. Kiedy media powtórzyły tę informację, specjalne dementi wystosowała AMW. Napisała w nim, że żadne dochodzenie przeciw tej instytucji przez wojskową prokuraturę w Poznaniu nie jest prowadzone.

- Prokuratura wojskowa to państwo w państwie - mówi "Rz" anonimowo jeden z wysokich rangą cywilnych śledczych. - Wiele kontrowersyjnych spraw jest tam umarzanych - mówi. Jako przykład podaje głośne sprawy dotyczące znanych ludzi.

W ostatnich latach wojskowi śledczy umorzyli np. kilkanaście postępowań w sprawie bezprawnych działań funkcjonariuszy Wojskowych Służb Informacyjnych m.in. wobec polityków, środowisk politycznych i dziennikarzy. Miały być one prowadzone w latach 90.

Na przykład 20 maja 2011 r. prokuratorzy z Warszawy umorzyli z "braku znamion bezprawnych" sprawy inwigilacji i operacyjnego rozpracowywania w latach 1992 - 1995 obecnego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego przez funkcjonariuszy WSI w ramach akcji o kryptonimie "Szpak".

W czerwcu 2010 r. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła "z powodu braku znamion przestępstwa" śledztwo w sprawie nielegalnego handlu bronią, jakie mieli prowadzić wysocy rangą funkcjonariusze WSI. Cztery lata wcześniej w tej sprawie zarzuty korupcyjnego przekroczenia uprawnień usłyszeli byli szefowie WSI Konstanty Malejszyk i Kazimierz Głowacki. Tymczasem w 2008 r. Sąd Federalny Stanów Zjednoczonych skazał kontrahenta oficerów WSI Monzera al Kassara, międzynarodowego handlarza bronią, na 30 lat więzienia i konfiskatę majątku za to, że łamiąc embargo, dostarczał duże ilości broni m.in. z Polski do Bośni, Chorwacji i Somalii. Większość akt w tych sprawach pozostaje tajna.

Budzących wątpliwości umorzeń jest więcej. W październiku 2009 r. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu umorzyła postępowanie w sprawie katastrofy samolotu Bryza, który w marcu 2009 rozbił się przy podchodzeniu do lądowania na lotnisku Gdynia Babie Doły. Zginęła czteroosobowa załoga. Wojskowi śledczy uznali, że wypadek spowodował błąd pilota. Tymczasem już w czerwcu 2009 r. "Rz" ujawniła, że Przemysław Dudzik, pilot maszyny, wielokrotnie zarzucał przełożonym łamanie procedur dotyczących szkolenia pilotów. Ten wątek w śledztwie został zbagatelizowany.

Jak dotąd umorzono kilka postępowań dotyczących wątpliwości wokół budowy bazy F16 w Krzesiniach. Prokuratorzy nie dopatrzyli się tam nieprawidłowości, choć późniejsza kontrola NIK wykazała, że w inwestycję wpompowano ogromne pieniądze, choć nie zapadła ostateczna i prawomocna decyzja o lokalizacji bazy myśliwców. ?

Wojskowy pion ma sens

Wydarzenia ostatnich dni mogą świadczyć o konflikcie pana z prokuratorem generalnym?

Krzysztof Parulski:

Żadnego konfliktu nie ma, choć czasem zdarzają się trudne sytuacje. Bardziej jest to efekt medialny niż prawdziwy stan rzeczy. Andrzej Seremet jest sympatycznym szefem.

Czy prokuratura wojskowa powinna zostać odrębna?

W przeciwieństwie do sądownictwa wojskowego prokuratura wojskowa ma wspólną ustawę obejmującą wszystkie trzy piony prokuratury, tj. powszechne, wojskowe oraz pion śledczy i lustracyjny IPN, którymi kieruje prokurator generalny. Trudno zatem mówić o odrębności prokuratury wojskowej.

Fakt, że ma ustawę, to argument za utrzymaniem osobnego pionu?

Naszym zdaniem nie ma potrzeby likwidowania wojskowego pionu prokuratury. Już w 2009 r. na wniosek naczelnego prokuratora wojskowego ówczesny szef MON zniósł dwie wojskowe prokuratury garnizonowe i zmodyfikował strukturę wojskowych prokuratur okręgowych. Przede wszystkim na mój wniosek zmniejszono o 37 proc. obsadę Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

Ma pan inny pomysł na wyrówna nie obciążenia prokuratury wojskowej i powszechnej?

Tak - reformę prokuratury. Właśnie dobiegły końca prace zespołu powołanego przez prokuratora generalnego. Uznał on, że konieczne jest obciążenie prokuratury wojskowej dodatkowymi zadaniami procesowymi. Dojść ma też do rozszerzenia właściwości rzeczowej prokuratury.

Godzicie się na więcej pracy?

Najważniejszym postulatem wyłaniającym się z prac zespołu jest rozszerzenie właściwości prokuratorów wojskowych na wszystkie czyny popełnione przez żołnierzy. Tzn. prokurator wojskowy będzie prowadził śledztwa i dochodzenia w sprawie żołnierzy i kierował akty oskarżenia i do sądów wojskowych, i powszechnych. Prokuratorzy w mundurach są też dobrymi specjalistami z prawa międzynarodowego, konfliktów zbrojnych i prawa humanitarnego, co jest przydatne Siłom Zbrojnym.

Wprowadzenie zmian będzie skomplikowane? Potrwa lata...

Proponowane zmiany wymagają prostej korekty art. 3 ust. 2 ustawy o prokuraturze. Spowodują zwiększenie obciążenia pracą prokuratorów wojskowych, a jednocześnie zapewnią bieżące informowanie kierownictwa MON i dowódców o aktualnym stanie przestępczości w wojsku.

rozmawiała Agata Łukaszewicz

Kraj
Czy Polacy chcą sankcji na Izrael? Sondaż nie pozostawia wątpliwości
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Kraj
Rafał Trzaskowski o propozycji Karola Nawrockiego: Niech się pan Karol tłumaczy
Kraj
Cienka granica pomagania uchodźcom. Złoty telefon pogrąża aktywistów z granicy
Kraj
Instytut Pileckiego pod lupą śledczych
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Materiał Promocyjny
Szukasz studiów z przyszłością? Ten kierunek nie traci na znaczeniu
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont