– W tej „dyscyplinie" nie były punktowane sfery czysto techniczne, dotyczące zarządzania majątkiem szpitala, budynkami i finansami. Natomiast zwróciliśmy uwagę szczególnie na jakość opieki medycznej – wyjaśnia Andrzej Warunek z Centrum Monitorowania Jakości.
Tu kluczowe dla wizerunku placówki były dane dotyczące m.in. komfortu pobytu pacjentów w szpitalu, certyfikacja jakości czy liczby niepożądanych zdarzeń przy pracy lekarzy oraz skarg na działalność szpitala. – Zsumowaliśmy też punkty dotyczące informacji o bloku operacyjnym w każdej placówce, systemu sterylizacji, diagnostyki 24 godziny na dobę, polityki lekowej i kwalifikacji personelu – wylicza Andrzej Warunek. W tej klasyfikacji bezkonkurencyjne okazało się Centrum Onkologii z Bydgoszczy, o którym w tym roku głośno było w środowisku medycznym m.in. za sprawą planów budowy w CO ośrodka badawczego. W Innowacyjnym Forum Medycznym szkoliłaby się kadra naukowa, medyczna i inżynieryjna. Tu prowadzone byłyby badania pozwalające dostosować metody leczenia indywidualnie do pacjenta.
– To terapia przyszłości, skuteczniejsza i tańsza niż obecnie stosowana – przekonuje dyrektor centrum Zbigniew Pawłowicz. W tym roku bydgoskie centrum uzyskało też najlepszy wynik w kraju, ubiegając się o certyfikat akredytacyjny świadczący o jakości usług. Spełnia 94 standardy na 100 możliwych, opracowanych przez CMJ.
Wyniki podrankingu:
1. Centrum Onkologii im prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy – 611,5 pkt
2. Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu – 597,01 pkt