To kolejne ćwiczenia wojskowe w tym regionie, w którym w ostatnich dniach regularne ćwiczenia organizuje marynarka wojenna Turcji oraz marynarka wojenna Grecji (w ćwiczeniach z Grekami uczestniczyli Francuzi, Włosi i Cypryjczycy).

Loty ćwiczebne pilotów z Grecji i ZEA rozpoczęły się 28 sierpnia, po przebazowaniu dziewięciu myśliwców F-16 i czterech samolotów transportowych do bazy sił powietrznych na Krecie - poinformował grecki resort obrony.

W ostatnich tygodniach między Turcją a Grecją rośnie napięcie w związku z roszczeniami co do przebiegu granic morskich w tym rejonie oraz zasobów naturalnych, które się tu znajdują.

Do wzrostu napięcia doszło po tym, gdy Turcja - przy sprzeciwie Aten - skierowała na wody w pobliżu Cypru statek badawczy Oruc Reis, eskortowany przez tureckie okręty wojenne. Statek znalazł się na wodach, które Ateny uważają za znajdujące się pod ich jurysdykcją.

Tymczasem Turcja uważa, że greckie wyspy nie powinny być brane pod uwagę przy wyznaczaniu granic morskich Grecji w tym regionie.

Unia Europejska w sporze Grecji z Turcją stoi po stronie Grecji.

Grecja i Turcja są sojusznikami w ramach NATO.