Minister spraw zagranicznych odniósł się wczoraj w radiowych „Sygnałach dnia" do apelu „Rzeczpospolitej". Zwróciliśmy się we wtorek do polskiego rządu i Brukseli z prośbą o zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy. – Akcja słuszna, proszę zauważyć, że wobec kraju, który się reformuje – Mołdawii – Komisja Europejska tę decyzję podjęła w przeddzień szczytu w Wilnie. Jesteśmy za zwolnieniem Ukraińców z wiz, tylko to wymaga reformatorskich działań rządu w Kijowie – powiedział szef dyplomacji.

Podpisz apel „Rzeczpospolitej": Znieśmy wizy dla Ukraińców!

Jak zauważył, ministrowie spraw wewnętrznych krajów unijnych nie zrezygnują z warunków technicznych zniesienia wiz. – Jak tylko Ukraina wypełni techniczne warunki, to jest wola, żeby ruch bezwizowy wprowadzić – zadeklarował szef MSZ.

Z apelem do premiera i szefa MSZ o podjęcie działań w tym kierunku zwrócili się wczoraj także były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin i europoseł Paweł Kowal. Ten ostatni przypomina, że w ostatnich latach UE zniosła wizy m.in. dla Bośni i Hercegowiny, Serbii i Czarnogóry.

W naszym apelu napisaliśmy m.in.: „Powinniśmy, zarówno ze względu na solidarność z ukraińskim narodem, podejmującym jak my kiedyś próbę wyrwania się spod kurateli Moskwy, jak i ze względu na nasz własny – polski – interes, wymagać od ludzi kierujących Unią zdecydowanych kroków. Na pierwszy ogień powinna pójść deklaracja zniesienia dla Ukraińców wiz".