"Rzeczpospolita" pisze o kontrowersyjnych metodach selekcji chorych na ostrych dyżurach szpitali. Otóż o kolejności przyjmowania pacjentów decyduje "pani w recepcji bądź pielęgniarka". Lekarze tłumaczą, że taka selekcja jest konieczna, bo wielu pacjentów w ogóle nie powinno na ostry dyżur przychodzić, gdyż ich stan tego nie wymaga. Tymczasem przedstawicile stowarzyszń pacjentów ostrzegają, że recepcjonistka, czy pielęgniarka nie mają kompetencji do decydowania o tym czy ktoś wymaga szybkiej pomocy, czy nie.
Równie niepokojące są kosmiczne ambicje polskich polityków. W resorcie gospodarki, którym kieruje lider PSL Janusz Piechociński, powstaje "Krajowy plan rozwoju sektora kosmicznego", którego głównym elementem jest budowa narodowego satelity obserwacyjnego. Politycy deklarują, że pańtwo musi wspierać sektor kosmiczny, gdyż to w nim powstają najnowsze technologie. Co ciekawe, najwięcej zwolenników polska ekspansja pozaziemska ma wśród przedstawicieli partii chłopskiej.
Bardziej przyziemnymi tematami, choć nie całkiem, zajmuje się sekcja ekonomiczna "Rz": w polskiej dolinie lotniczej rusza druga fala inwestycji. Ten podkarpacki klaster jest w naszym kraju fenomenem - w 115 firmach pracuje tam ponad 23 tys. inżynierów i techników. Będąc poddostawcami gigantami branży lotniczej wyeksportowali w ubiegłym roku części dla nich o wartości 2 mld dolarów. To bardzo udany przykład mariażu nauki z bznesem, który doceniają zagraniczni producenci, zwiększający tam swoje inwestycje i zamówienia u poddostawców.
"Rz" poświęca też dużo miejsca wczorajszym informacjom GUS o wzroście gospodarczm w ubiegłym roku, podobie zreszta jak "Gazeta Wyborcza". Ta ostatnia tryska wręcz optymizmem ogłaszając na pierwszej stronie, że "Praca przyjdzie wiosną". "GW" troska się też jak zwykle o kondycje moralną polityków prawicy, pisząc o 13 pożyczkach posła Adama Hoffmana. Zastrzega wprawdzie, ze były wśród nich drobne kwoty: 500, czy 300 zł. "Wygląda na to, że miał uporczywe i niejasne proplemy finansowe" - niepokoi się "GW".
Dziennik Gazeta Prawna, jak w zwykle w piątek w wydaniu magazynowym, a więc mało newsów, za to dużo większych tekstów. Temat wiodący to służba zdrowia. W materiale "Wyrok na szpital" poruszająca historiia niszczenia przez urzędników prywatnej śląskiej kliniki Euromedic oraz wywiad z profesorem Zbigniewem Szawarskim, filozofem, etykiem i bioetykiem z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego o finansowaniu świadczeń medycznych, w tym o projekcie wprowadzeniu dodatowych ubezpieczeń zdrowotnych. "System ochrony zdrowia to także biznes, przedsiebiostwo, które ma być dochodowe. I sa ludzie, którzy robią w nim ogromne interesy.Ale jeżli ktoś zarabia, ktoś iny musi płacić. I w takim systemie pacjent zaczyna być okazja do zwiększenia dochodu" - mówi m.in. profesor.