6. W kwestii przepływu osób funkcjonują stosowne umowy i w zasadzie należy wymagać ich rygorystycznego przestrzegania. Ale te ograniczenia jakie dziś wprowadzają niektóre państwa są właśnie syndromem tego, że w UE dzieje się fatalnie i w aspekcie gospodarczym i demograficznym. Najzwyczajniej lewacki projekt superpaństwa się skompromitował i dziś wracamy do Europy państw narodowych. Co mnie wcale nie smuci. Zaś jeśli chodzi o wspólny rynek to albo będzie to rynek wolny, rynek równych szans i stałych zasad, rynek bez ingerencji UE i państw, albo kompletnie nie warto tego projektu promować, gdyż powstanie kolejna hybryda w której silniejsi będą na własnych zasadach ogrywać słabszych. Nie widzę możliwości konsensusu w tej sprawie w państwach UE, dlatego postuluję raczej budowę narodowych wolnych rynków i ochronę ich przez sterowanym kapitałem międzynarodowym, który wolnym rynkiem zainteresowany nie jest. Być może ta oddolna formuła przełoży się z czasem na możliwość realizacji projektu wolnorynkowego w całej Europie.
7. Polityka rolna. Czy należy utrzymać na obecnym poziomie pomoc dla rolnictwa w krajach UE? Czy UE powinna rozważyć inną alokację tych środków np. na rozwój innowacyjnej gospodarki?
7. jestem zwolennikiem likwidacji jakiejkolwiek polityki rolnej UE. To sfera, w której interwencjonizm jest najgorszym złem jakie się mogło jej przytrafić. Przy zupełnym zlikwidowaniu np. dopłat, najwięcej zyskaliby mało jeszcze zniszczeni mentalnie rolnicy z nowych krajów członkowskich. Stara Europa tego nie przetrwa. Ale oczywiście realia są takie, m.in. właśnie z wymienionego powodu, że nie wydaje się możliwe uzyskanie zgody na tak ozdrowieńczy krok. Tym sami może wreszcie zadbamy choć o to, aby nasi rolnicy mieli takie sam prawa jak rolnicy z innych krajów UE. Bo jakoś od wielu lat nic nie potrafimy z tym zrobić.
8. Budżet UE. Jak duży budżet powinna mieć Unia Europejska. Jeśli większy niż dziś, to proszę wskazać źródła dochodów (podatek europejski, podatek od transakcji finansowych, większy udział w dochodach podatkowych państw UE?). Czy powinien powstać osobny budżet strefy Euro?
8. UE powinna mieć jak najmniejszy budżet bo i jej kompetencje oraz zakres ingerencji powinien być minimalny. A docelowo należy co najwyżej wrócić do wspólnoty wolnego rynku. Na pewno nie powinniśmy się dokładać, jak to uczył Donald Tusk w przypadku Grecji do strefy Euro (nie my się bawiliśmy, nie my płacimy rachunek). Moim zdaniem tego tworu nie da się uratować i zamiast debatować o budżecie, należy rozpocząć dekonstrukcje tego chybionego projektu.
9. Rozszerzenie UE. Czy opowiada się Pan/Pani za rozszerzeniem UE na nowe kraje (jeśli tak to jakie? np. Ukrainę, Mołdowę, Gruzję, Turcję), nawet kosztem zmniejszenia funduszy strukturalnych dla Polski w przyszłości?