KRRiT podejmuje działania w związku ze słowami Jana Pietrzaka o migrantach

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpoczęła postępowanie sprawdzające w sprawie programu wyemitowanego na antenie Telewizji Republika i słów Jana Pietrzaka na temat obozów dla migrantów.

Publikacja: 03.01.2024 11:05

Jan Pietrzak

Jan Pietrzak

Foto: PAP/Paweł Supernak

Podczas rozmowy z Telewizją Republika Jan Pietrzak powiedział, że jeśli Polska przyjmie „wpychanych” jej przez Niemcy migrantów, będzie ich umieszczać w barakach po byłych obozach koncentracyjnych, w Auschwitz, Treblince, Majdanku czy Sztutowie. Mówiąc o tym, Pietrzak użył określenia „okrutny żart”.

- Tutaj mamy okrutny żart z tymi imigrantami. Oni liczą na to, że Polacy są przygotowani, bo mamy baraki - mówił Pietrzak. - Mamy baraki dla imigrantów w Auschwitz, w Majdanku, w Treblince, w Sztutowie. Mamy dużo baraków zbudowanych tu przez Niemców - dodał.

Jego wypowiedź wywołała powszechne oburzenie. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zwrócił się do prokuratora krajowego o zajęcie się sprawa i wszczęcie śledztwa. Zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przez Pietrzaka przestępstwa propagowania nazizmu i rasistowskie groźby zapowiedział Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich.

Czytaj więcej

Pietrzak się tłumaczy. "Nikt mi nie zabroni pamiętać. Nie rozumiem tej burzy"

Sprawą zajęła się prokuratura. Na polecenie Prokuratura Generalnego oraz w związku z zawiadomieniami wpływającymi do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wszczęto postępowanie ws. publicznego znieważenia grupy ludzi z powodu ich przynależności narodowej i etnicznej.

- Dochodzenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie dotyczyć będzie publicznego znieważenia grupy ludności z powodu ich przynależności narodowej i etnicznej, czyli z art. 257 Kodeksu karnego. Aktualnie w sprawie gromadzony jest materiał dowodowy. Postępowanie prowadzone jest w sprawie, co oznacza, że nikomu nie przedstawiono zarzutów – wskazuje prok. Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Czytaj więcej

Rusza postępowanie prokuratury po wypowiedzi Jana Pietrzaka

Reakcja KRRiT na słowa Jana Pietrzaka

O podjętych przez KRRiT działaniach poinformował Maciej Świrski, przewodniczący rady.

„Wydałem polecenie rozpoczęcia postępowania sprawdzającego w kwestii audycji telewizji Republika, w której występował Pan Jan Pietrzak. Procedura polega na wystąpieniu przez Biuro KRRiT do nadawcy o nagranie audycji i ustosunkowanie się do zarzutów skarżących. Następnie nagranie jest analizowane” - przekazał.

„Na podstawie tego postępowania Przewodniczący KRRiT (jako organ) podejmie decyzję o dalszych dzialaniach. To jest standardowa procedura” - dodał Świrski.

śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii
Kraj
Szef BBN: Rosyjska rakieta nie powinna być natychmiast strącona
Kraj
Afera zbożowa wciąż nierozliczona. Coraz więcej firm podejrzanych o handel "zbożem technicznym" z Ukrainy