Polak poleci w kosmos. Sławosz Uznański weźmie udział w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej

W misji Europejskiej Agencji Kosmicznej weźmie udział polski astronauta Sławosz Uznański. Pierwsze treningi mają rozpocząć się we wrześniu.

Publikacja: 28.06.2023 18:13

Astronauta ESA Sławosz Uznański

Astronauta ESA Sławosz Uznański

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Sławosz Uznański w listopadzie ubiegłego roku został rezerwowym astronautą Europejskiej Agencji Kosmicznej.

"Wybór Polaka do tej ekskluzywnej grupy to ogromny sukces. Sławosz Uznański musiał pokonać ponad 22 tysiące kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach ESA. Kandydaci przechodzili różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu. Poddani byli szczegółowym badaniom medycznym i przeszli szereg rozmów kwalifikacyjnych" - informowała wówczas Polska Agencja Kosmiczna.

Czytaj więcej

Polska będzie miała drugiego w historii kosmonautę. Kim jest Sławosz Uznański?

W środę zapadła decyzja, że polski astronauta weźmie udział w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej, która jest współrealizowana z NASA.

Jak nieoficjalnie informuje Interia, wybór Polaka to efekt zwiększenia nakładów Polski na działalność ESA. Przez najbliższe trzy lata przekażemy 360 mln euro.

  - Będziemy mieli swojego astronautę uczestniczącego w globalnym projekcie. Weszliśmy w kooperację, podpisaliśmy list intencyjny na trzy lata i przekazaliśmy pieniądze. To kapitał zwrotny dla Polski. Zarówno ESA jak i wszystkie europejskie agencje kosmiczne się rozwijają. Bawaria walczyła z nami, żeby wybrać Niemca, ale udało nam się ze Sławoszem Uznańskim. Zaczyna treningi z początkiem września - powiedział portalowi jeden z pracowników Ministerstwa Rozwoju.

Dodatkowo w Gdańsku ma być realizowana inwestycja polegająca na budowie mikroinstalacji satelitarnych.

  - Wchodzimy i uczestniczymy w programach kosmicznych, gdzie gwarantujemy sobie "local content". Nasze firmy będą otrzymywały zlecenia w programach kosmicznych ESA - mówią urzędnicy.

Kim jest Sławosz Uznański?

Polski astronauta pochodzi z Łodzi, gdzie w 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką. W tym samym roku otrzymał tytuł mgr inż. na Uniwersytecie Nantes (Francja) i tytuł inż. na Politechnice w Nantes. W 2011 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille (Francja). Jest autorem książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i współautorem ponad 50 artykułów w czasopismach i na konferencjach naukowych. Jego zainteresowania zawsze były ściśle związane z przemysłem kosmicznym. 

Prowadził wykłady dot. projektowania systemów kosmicznych na międzynarodowych szkołach inżynierskich, organizował warsztaty pomiędzy CERN i NASA oraz dla sektora prywatnego. Był recenzentem wielu projektów satelitów komercyjnych, jak np. satelity firmy ICEYE oraz projektów związanych z polskim sektorem kosmicznych, takich jak PW-SAT2, HyperSat i EagleEye.

Pierwszym Polakiem w kosmosie był Mirosław Hermaszewski, który w 1978 r. (wspólnie z radzieckim kosmonautą Piotrem Klimiukiem) odbył lot na orbitę okołoziemską. Misja statku Sojuz 30 trwała osiem dni. W tym czasie okrążył on Ziemię aż 126 razy.

Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii