Informację o śmierci prezydent Rudy Śląskiej podano także w oficjalnym serwisie internetowym miasta. "Z wielkim żalem i głębokim smutkiem informujemy, że dziś wieczorem po ciężkiej chorobie zmarła Prezydent Grażyna Dziedzic" - czytamy.

"Pani Prezydent walczyła do samego końca. Do ostatnich chwil snuła plany na przyszłość, myślała o spotkaniach z najbliższymi oraz była zaangażowana w sprawy Rudy Śląskiej. Nie odpuściła sobie nawet w najgorszych chwilach - taki już miała charakter, a przede wszystkim tego nauczyło ją życie, które obarczyło ją bagażem trudnych doświadczeń. Była prawdziwą wojowniczką, a bój z chorobą do ostatnich chwil toczyła z prawdziwą godnością" - napisał w mediach społecznościowych wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

Wiceprezydent dodał, że na znak żałoby flagi Rudy Śląskiej zostaną opuszczone do połowy masztu i będą przewiązane kirem do dnia pogrzebu prezydent Dziedzic. "Od poniedziałku w holu budynku głównego Urzędu Miasta będzie wystawiona księga kondolencyjna, do której można dokonywać wpisów" - przekazał Mejer.

"Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Pani Prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic" - napisał w mediach społecznościowych wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, przekazując kondolencje i wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłej prezydent Rudy Śląskiej.

Grażyna Dziedzic urodziła się 28 czerwca 1954 r. Została prezydentem Rudy Śląskiej w 2010 r., pokonując w drugiej turze dotychczasowego włodarza miasta Andrzeja Stanię (PO). W kolejnych latach wygrywała walkę o reelekcję - w drugiej turze wyborów z 2014 r. Dziedzic pokonała ówczesną wicemarszałek województwa Aleksandrę Skowronek, w 2018 r., również w drugiej turze, zdobyła więcej głosów od kandydata PiS Marka Wesołego.

Prezydent Rudy Śląskiej z zawodu była nauczycielką, studiowała na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 90. ubiegłego wieku pracowała jako kierownik działu technicznego w Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Rudzie Śląskiej. W 1996 r. została zastępcą dyrektora miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej, w latach 2003-2009 kierowała tą placówką.