Aktualizacja: 04.10.2016 08:07 Publikacja: 04.10.2016 08:07
Piotr Kośccielniak
Foto: Fotorzepa/ Waldemar Kompała
Na pierwszej stronie redaktorzy podpisani jako Faceci w Czerni (wydanie prowadził Jarosław Kurski) piszą o propozycji Ordo Iuris tak: “Państwo PiS uważa, że nienarodzony jeszcze człowiek wymaga większej ochrony niż człowiek żyjący; większej niż matka, na którą chce nasyłać prokuratora i grozić jej więzieniem (...) jeśli odmówi urodzenia dziecka z gwałtu”. Dalej jest fotorelacja z marszów w całej Polsce, rozmowy z położnymi, analiza projektu “Stop Aborcji”, historie kobiet, które poddały się aborcji oraz - ciekawe - porównanie przepisów regulujących tę kwestię w Unii Europejskiej.
Całe wydanie solidnie przygotowane, ale… to w “Wyborczej” naprawdę wszystko.
Inne gazety relacjonują sprawę z większym umiarem. Zarówno “Dziennik Gazeta Prawna”, jak i “Rzeczpospolita” ograniczyły się do zdjęcia (imponującego - z warszawskiego demonstracji) na pierwszej stronie oraz relacji i komentarzy w środku. “PiS słono zapłaci za czarny protest” - wieszczy w “Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński. Bo choć radykalny projekt ustawy nie jest wcale rządowy, a sam Jarosław Kaczyński głosował przeciw odrzuceniu projektu liberalizującego obecne przepisy, to niezadowolenie skupia się właśnie na rządzie. Ułatwia to arogancja członków PiS i lekceważenie protestu kobiet - uważa Szułdrzyński. “PiS nie docenił potencjału tego protestu i poniósł komunikacyjną klęskę” - uważa wicenaczelny “Rz”. Tuż obok informacja o kolejnym antyaborcyjnym projekcie, tym razem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, który jest jednak mniej radykalny niż ten, przeciw któremu masowo protestują Polki - choć nadal ostrzejszy, niż to, co obecnie uchodzi za kompromis. Gazeta uważa jednak, że projekt ten nie ma szans na procedowanie.
“Rzeczpospolita” ostrzega przed planowanymi przepisami pozwalającymi prześwietlać przedsiębiorcę jeszcze zanim zarejestruje on działalność. Ministerstwo Finansów chce w ten sposób sprawdzić, czy przedsiębiorca jest “czysty” - nie zalega z podatkami, ani nie zarządzał firmami, które takie zaległości mają. Cel jest jasny - wyłowienie nieuczciwych jeszcze zanim zaczną kolejną działalność gospodarczą i wyłudzą VAT, jednak eksperci pytani przez “Rz” w tekście “Polowanie na nowe firmy” twierdzą, że to utrudni działanie również tym uczciwym przedsiębiorcom.
W “Rz” również istotna informacja o planach ograniczenia sprzedaży aptecznej wyłącznie do farmaceutyków i wyrobów medycznych - czyli zakaz sprzedaży “szamponów” i innych produktów nieleczniczych. Stanowią one obecnie istotne źródło dochodu dla niektórych aptek, co pozwala im ciąć marże na lekach, zaburzając konkurencję. Wiceminister Krzysztof Łanda zapowiada też wprowadzenie opłaty za wydanie leku (“Apteki bez szamponów”).
W “Dzienniku Gazecie Prawnej” o planach - kolejnych! - zaostrzenia przepisów drogowych. W “Wolniej, nawet jak jest pusto” ostrzega, że rząd chciałby zlikwidować wyższe limity prędkości nocą. Dziś w terenie zabudowanym pomiędzy godz. 23 a 5 rano można jeździć nie 50, ale 60 km/h. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce jednak wykreślić ten przepis z kodeksu drogowego - informuje “DGP”.
Co planuje Sławomir Mentzen w kampanii prezydenckiej, gdy ta zacznie się formalnie w przyszłym roku? Czym jego strategia różni się od poprzednich kampanii Konfederacji? W "Pałacu Prezydenckim" rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu Konfederacji w wyborach prezydenckich.
W Pałacu Rzeczypospolitej w Bibliotece Narodowej na Placu Krasińskich w Warszawie wręczamy Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
2 grudnia 2024 - Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie online pt. „Strategie Ochrony Rynku w Obliczu Globalnych Wydarzeń: Antydumping, Protekcjonizm i Ochrona Konkurencyjności w Unii Europejskiej”, które odbędzie się 5 grudnia 2024 roku, w godzinach 13:00 – 15:00. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tematykę globalnych nierówności ekonomicznych i ich wpływu na polityki ochrony rynku. Nasz webinar zgromadzi wiodących ekspertów i praktyków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat obecnych wyzwań i możliwości w globalnym handlu i ochronie rodzimych rynków przed nieuczciwą konkurencją.
Bezpieczeństwo i kwestie gospodarcze - dwa temat, które mogą zdefiniować kampanię prezydencką. W nowym odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" rozmowa z Adamem Traczykiem, dyrektorem More in Common Polska.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Większość Polaków zgadza się na zwiększenie wydatków na zbrojenia. Opinie respondentów w tej sprawie są podobne do tych wyrażanych tuż po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. W przyszłym roku rząd chce wydać na zbrojenia blisko 190 mld zł.
Na konflikcie o telewizje TVN i Polsat może stracić koalicja rządząca, bo niekoniecznie z działaniami ocenianymi przez część obywateli jako cenzura będzie jej do twarzy – uważa politolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Rafał Chwedoruk,
Rząd Donalda Tuska chroni swoich sojuszników. Ale zarazem trudno dyskutować z faktem, że w dobie wojen hybrydowych jest to ważne dla polskiej demokracji.
Wieść gminna niosła, że amerykański Warner Bros Discovery zamierza sprzedać TVN Węgrom lub Czechom. Ale ja się z decyzji premiera cieszę. Dopisuję ją do mojej prywatnej listy „kamieni milowych” na drodze do przywrócenia praworządności w Polsce.
Zapowiedź umieszczenia telewizji TVN i Polsat na liście polskich firm strategicznych to symbol czasów, w których przyszło nam żyć. Coś, co wczoraj wydawałoby się niemożliwe, jutro może być oczywiste.
Premier Donald Tusk w czasie wspólnej konferencji prasowej z premierem Estonii Kristenem Michalem zapowiedział dopisanie TVN i Polsatu do wykazu firm strategicznych.
Nie jest prawdą, że sąd zablokował mój majątek - zapewnił w oświadczeniu założyciel Polsatu. Potwierdza, że do rad jego fundacji wszedł kurator wskazany przez sąd w Liechtensteinie. Decyzje podjęte przy jego udziale są dla biznesmena korzystne.
Omnicom i Interpublic, numer trzy i cztery w świecie reklamy połączą siły w transakcji wartej ponad 13 mld dol. Obiecują właścicielom setki milionów dolarów oszczędności.
Grupa Polsat-Interia czwarty raz w 2024 roku zajęła pierwsze miejsce wśród polskich wydawców internetowych pod względem liczby odwiedzających – wynika z badania Mediapanel.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas