Nawalny został zatrzymany na lotnisku w Moskwie w niedzielę wieczorem, po tym jak powrócił do Rosji po leczeniu w Niemczech.

Do Niemiec Nawalny trafił po tym jak stracił przytomność podczas lotu powrotnego z Syberii, gdzie brał udział w politycznych wiecach przed wyborami lokalnymi. Leczący go w Rosji lekarze nie znaleźli w jego organizmie śladów trucizny - według oficjalnych oświadczeń, ale badania w Niemczech wykazały, że Nawalny został otruty.

Nawalny w czasie rekonwalescencji w Niemczech nagrał rozmowę z jednym z funkcjonariuszy FSB, który opowiadał mu o szczegółach operacji, której celem było otrucie opozycjonisty.

Czytaj także:

Haszczyński: Ale już następnym razem to Putin naprawdę może się doigrać

"Rosja jest zobowiązana przez swoją konstytucję i zobowiązania międzynarodowe do przestrzegania praworządności i ochrony praw obywatelskich" - napisał Maas w oświadczeniu wydanym w poniedziałek.

"Te zasady muszą, oczywiście, stosować się również do Aleksieja Nawalnego. Powinien być natychmiast uwolniony" - dodał. Już w niedzielę o uwolnienie Nawalnego zaapelowali m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i szef MSZ Polski Zbigniew Rau.