Helsińska Fundacja Praw Człowieka pomoże dziennikarzom Polskiego Radia

Helsińska Fundacja Praw Człowieka podjęła decyzję o udzieleniu wsparcia dziennikarzom Polskiego Radia. Decyzję podjęto w związku z działaniami władz Polskiego Radia wobec członków Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników

Aktualizacja: 30.11.2016 17:25 Publikacja: 30.11.2016 17:15

Helsińska Fundacja Praw Człowieka pomoże dziennikarzom Polskiego Radia

Foto: Pixabay

Paweł Sołtys, dziennikarz gospodarczy radiowej Trójki został dyscyplinarnie zwolniony z pracy. We wrześniu otrzymał naganę za złamanie zasad kodeksu pracy i etyki zawodowej.

Na Twitterze zasugerował, że stało się tak dlatego, iż jako związkowiec upominał się o prawa pracownicze. Czytaj więcej

W związku z decyzjami podjętymi przez władze Polskiego Radia, Helsińska Fundacja Praw Człowieka postanowiła udzielić wsparcia dziennikarzom.

"HFPC przypomina, że odsuwanie od anteny lub zwalnianie dziennikarzy pracujących w mediach publicznych na podstawie niejasnych przyczyn stanowi niedopuszczalną praktykę w demokratycznym społeczeństwie, która zagraża wolności słowa. Media publiczne, ze względu na swoją szczególną misję, powinny prowadzić politykę kadrową w oparciu o względy merytoryczne, a nie polityczne czy światopoglądowe." - czytamy w oficjalnym komunikacie.

"HFPC zaznacza również, że dziennikarze powinni mieć prawo wypowiadać się i krytykować zaobserwowane nieprawidłowości w funkcjonowaniu mediów publicznych, w których są zatrudnieni." - czytamy dalej.

"Dziennikarze mają prawo, a nawet obowiązek komentowania spraw o znaczeniu publicznym, w tym także tych odnoszących się do organizacji pracy czy funkcjonowania mediów realizujących misję publiczną”." - podano w komunikacie.

Kraj
Ruszyło śledztwo w sprawie Centrum Niemieckiego
Materiał Partnera
Dzień Zwycięstwa według Rosji
Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski
Kraj
W ukraińskich Puźnikach odnaleziono szczątki polskich ofiar UPA
Kraj
80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Trump ustanawia nowe święto. Dlaczego Polacy nie lubią tego dnia?