Uczniowie będą szukać "prawdy o Smoleńsku"

W ramach konkursu historyczno-literackiego pod hasłem „By czas nie zaćmił i niepamięć”, młodzież z podlaskich szkół ma szukać "prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej". Pomysłodawcą konkursu jest wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Aktualizacja: 21.02.2017 10:10 Publikacja: 21.02.2017 06:38

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Jest to już  piąta edycja konkursu, którego pomysłodawcą i patronem jest podlaski poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński - pisze bialystok.wyborcza.pl.

Konkurs odbywa się pod hasłem "By czas nie zaćmił i niepamięć", a towarzyszy mu myśl przewodnia: "W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej".

W tym roku do współorganizowania konkursu zostało zaproszone podlaskie kuratorium. Jak uzasadnia wiceminister, dzięki temu szkoły będą lepiej poinformowane o konkursie, niż było to dotąd, a poza tym - jak mówi Zieliński - "obecnie sytuacja jest sprzyjająca do organizacji takich konkursów". Według Zielińskiego władza długo była zainteresowana ukrywaniem "prawdy o katastrofie smoleńskiej", ale w ciągu ostatniego roku dużo się w tej kwestii zmieniło. Młodzież, zdaniem Zielińskiego, powinna poznać i dostępną już wiedzę, "i te białe plamy, których jeszcze jest niemało".

Zgłaszane prace mogą mieć formę dowolną - reportażu, eseju, wspomnień.

Celem konkursu, jak czytamy w jego regulaminie, jest m.in. „uświadamianie, że doświadczenia historyczne narodów wpływają na kształtowanie postaw i mentalność kolejnych pokoleń oraz system ich wartości społecznych i etycznych”.

Wiceminister Zieliński, odpowiadając na pytanie, do jakich źródeł powinna sięgać młodzież w poszukiwaniu materiałów do swoich prac, stwierdził, że "do wszystkich dostępnych" i tłumaczy:

- Nawet jeśli sobie tylko uzmysłowi to, że ma kłopoty ze znalezieniem podstawowej wiedzy po ponad sześciu latach od katastrofy, to już jest dużo. To znaczy, że uświadomi sobie miejsce i okoliczności, w jakich żyje. Jeśli uświadomi sobie dalej, że prawda podlega manipulacji, to też dobrze. 

 Więcej - bialystok.wyborcza.pl

Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne
Kraj
Końskie: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki starli się w debacie. Krzysztof Stanowski: Wszystkich nie ma
Kraj
Wydarzenia radomskie 1976 roku ponownie trafią pod lupę śledczych
Materiał Promocyjny
EFNI Wiosna w Warszawie: o polskiej prezydencji i przyszłości rynku pracy