- Przynajmniej do czasu wyroku Trybunału Konstytucyjnego nowelizacja ustawy o IPN nie będzie działać - przyznał marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Jednak tydzień temu na spotkaniu z mieszkańcami Bielan zapowiedział, że ustawa o IPN „wchodzi w życie 1 marca. Będzie funkcjonować, nie spodziewam, żeby z dnia na dzień przyniosła efekty. Będziemy konsekwentni”.

Ministerstwo Sprawiedliwości kilka dni temu wydało oświadczenie w związku z informacjami o „zamrożeniu ustawy o IPN”.

Według 40 proc. badanych do rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny sprawy nowelizacji ustawy o IPN działanie nowych przepisów powinno być wstrzymane. Przeciwnego zdania jest co czwarty ankietowany. Opinii w tej sprawie nie ma 35 proc. respondentów.

- Częściej za wstrzymaniem działania nowych przepisów są mężczyźni (43 proc.) oraz osoby w wieku powyżej 50 lat (49 proc.). Tego zdania są też osoby o wykształceniu wyższym (45 proc.), o dochodzie powyżej 5000 zł (53 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (50 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Czytaj komentarz Bogusława Chraboty "Musimy wyciągnąć rękę"

Czytaj komentarz Tomasza Pietrygi "Czas uciszyć tę burzę"

"Ludności żydowskiego pochodzenia pomagało 40–70 tys. warszawiaków" - Władysław T. Bartoszewski

"Polska jest najbezpieczniejszym miejscem do życia dla Żydów w Europie i mam nadzieję, że to się nie zmieni" - Jonathan Ornstein

"Niepokój izraelskich przedsiębiorców wiąże się przede wszystkim z tym, czy Polska zamierza wyjść z Unii Europejskiej" - Anna Langiewicz